Komeda żywy

Krzysztof Komeda. Fot. Materiały Prasowe

FESTIWAL W ŁAŃCUCIE. W kwietniu 2019 r. przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, wybitnego polskiego kompozytora i pianisty, twórcy muzyki filmowej (napisał muzykę do 65 filmów!) i niekwestionowanego prekursora jazzu, którego twórczość zachwyca kolejne pokolenia.

Komeda był twórcą znanych na całym świecie standardów jazzowych i pionierem jazzu nowoczesnego w Polsce. Jego wielką karierę zapoczątkował występ na Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 r.. Liczne koncerty i wyjazdy zagraniczne spowodowały, że Komeda zaczął poszukiwać nowych inspiracji i rozwiązań. Zainteresowała go muzyka filmowa. Współpraca kompozytora z Romanem Polańskim zaowocowała powstaniem wspaniałej muzyki do takich obrazów jak „Nóż w wodzie” i „Dziecko Rosemary”. Za muzykę do tego ostatniego artysta nominowany był do Złotych Globów.

– Jego muzyka była chłodna i nowoczesna, ale biło z niej gorące serce. To był kompozytor muzyki filmowej par excellence. Nadał wartość moim filmom. Byłyby nieważne bez jego muzyki. On był wielki  – powiedział o Komedzie Roman Polański.

W latach 1962-1968 ukazało się dziewięć płyt z muzyką Komedy. Artysta zadebiutował albumem „Crazy Girl”. W 1966 roku ukazała się jego płyta „Astigmatic”, która w 2016 r. uznana została przez Jazz Forum za „najlepszy albumu polskiego jazzu wszech czasów”.  Komeda zmarł tragicznie, ledwie ukończywszy 38 lat.

Niezwykłego zadania, czyli zaaranżowania na nowo utworów Krzysztofa Komedy, podjął się Andrzej Jagodziński, znakomity pianista i aranżer, mający na swoim koncie sukcesy na polskiej oraz międzynarodowej scenie muzycznej. Do współpracy zaprosił najlepszych artystów polskiej i światowej sceny jazzowej: Roberta Majewskiego, Adama Cegielskiego i Czesława Bartkowskiego, który przez dwa lata grał w formacji Komedy, oraz znakomitą wokalistkę jazzową Agnieszkę Wilczyńską. Podczas koncertu publiczność usłyszy najbardziej znane kompozycje Krzysztofa Komedy.

HOTEL SOKÓŁ W ŁAŃCUCIE, 18 maja 2019 r. , sobota, godz. 21. 00. Bilety: 50 zł.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
pniok Rzeszowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pniok Rzeszowski
Gość
pniok Rzeszowski

A o Panu Boguslawie Kaczynskim zalozycieleu i propagatorze Festiwalu w Lancucie CISZA.
A niby dlaczego ?