Komedia pomyłek czyli… 3 gminy o nazwie Czarna

Która to gmina Czarna? My wiemy - to ta z powiatu łańcuckiego. Do pomyłek dochodzi jednak często i pisma zamiast do tej gminy, trafiają do innych gmin o tej samej nazwie Czarna, albo w powiecie dębickim, albo w bieszczadzkim .

PODKARPACIE. Problemy i nieporozumienia. Na Podkarpaciu są trzy gminy o tej samej nazwie – Czarna. Są położone w powiatach: bieszczadzkim, dębickim i łańcuckim. Prowadzi to do różnych pomyłek, zwłaszcza korespondencyjnych.

- Co kilka dni trafiają do nas pisma, których adresatem jest Czarna w powiecie łańcuckim, a od czasu do czasu dochodzą do nas listy z gminy Czarna w powiecie bieszczadzkim – mówi  Józef Chudy, wójt gminy Czarna w powiecie dębickim.

Do takich sytuacji  nie dochodziłoby, gdyby każda z tych miejscowości miała podwójną nazwę uściślającą, o którą gminę chodzi. Wystarczyłoby, gdyby przy nazwie Czarna dopisywano np. Dębicka, Bieszczadzka, czy Łańcucka. Jednak na mapach, gminy te, zgodnie zresztą z przepisami administracyjnymi, są oznaczane jedynie jako Czarna.

Mnogość Czarnych prowadzi też do innego rodzaju nieporozumień. – W ubiegłym roku do Urzędu Gminy w Czarnej (w powiecie dębickim) przyszła oferta od firmy z Nowego Sącza, która chciała wziąć udział w przetargu na remont domu kultury- opowiada Józef Chudy, wójt gminy Czarna k. Dębicy. – Sekretarka poszła z tym pismem do działu inwestycji, gdzie zdziwieni urzędnicy stwierdzili, że i owszem dom kultury ma być remontowany, ale nie w Czarnej k. Dębicy, tylko w tej drugiej, w powiecie łańcuckim. Doszło więc do pomyłki i nowosądecka firma zamierzała odnowić budynek nie tam gdzie trzeba.

Pieniądze czasowo “zabrała” inna Czarna

Zdarzyło się też, że przez jakiś czas w gminie Czarna (pow. dębicki) nie wiedziano, gdzie zapodziały się pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi i Rolnictwa, które właśnie miały wpłynąć do samorządowej kasy. Po jakimś czasie okazało się, że tak ważne fundusze dotarły do budżetu gminy Czarna, ale… w powicie bieszczadzkim. Na szczęście tamtejsze władze nie przywłaszczyły sobie nie swoich pieniędzy i szybko je zwróciły do kasy gminy Czarna k. Dębicy.

- Jeżeli do naszego urzędu dochodzą dokumenty, które powinny trafić do innej Czarnej, w innym powiecie, to odsyłamy je do nadawcy – informuje Ewa Panek, sekretarz Urzędu Gminy w Czarnej (pow. łańcucki). – Zdarza się, że na kopercie jest adres naszego urzędu, ale komuś chodziło o gminę Czarna, ale w powiecie dębickim, albo w bieszczadzkim.

W podobnej sytuacji są urzędnicy z gminy Czarna w powiecie bieszczadzkim. Tam również  przez pomyłkę trafiają dokumenty adresowane do dwóch innych urzędów, zlokalizowanych  w dwóch innych Czarnych.

-A może powołamy zawiązek gmin: Czarna-Czarna-Czarna. To dopiero będzie siła Czarnych – dodał Józef  Chudy, wójt gminy Czarna.

Mariusz Andres

do “Komedia pomyłek czyli… 3 gminy o nazwie Czarna”

 1. Ania

  urzedasow jest coraz wiecej i jak jedna poczta ma przejsc 100 rak to niedziwota ze ktoras protegowana pracownica urzedu administarcji zle wysle ot i caly problem, na nazwe miejscowosci nei am zastrzezonego aptentu i jest w cholere takich samych tu akurat chodzi o Czarne z podkarpacia a w kraju ile ich jest? Jeszce Zalesie, Zarzecze i dlubo by wymieniac

 2. amivisage

  Do Czarna Sędziszowska nic nie dopisują, bo to jest Czarna Sędziszowska,
  dokładnie 39-123 Czarna Sędziszowska i nawet tam mają drogę wojewódzką.

 3. Kaptowaniec

  No to zobaczymy jak Wojewoda wprowadzi Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjmujące zgłoszenie dla połowy województwa i karetka do zawału przyjedzie do wioski w gminie Czarna w Bieszczadach zamiast do Czarnej koło Łańcuta. Wiara ludzi, którzy uważają, że brak ich myślenia zastąpi komputer poraża.

 4. roman

  nie to proste zmienić nazwy- czarna -ruda – blond wtedy nikt się nie pomyli – chyba że w nocy

 5. Mike

  Trochę to śmieszne:
  -Gdzie mieszkasz?
  - W Czarnej….

 6. MMMM

  jeszcze jest CZARNA w gminie Sędziszów Młp. i dopisują przy jej nazwie CZARNA SĘDZISZOWSKA

 7. amivisage

  Pomyłką to chyba jest złe podawanie kodu czyli adresowanie a nie nazwa.
  Każda Czarna ma inny kod pocztowy, wiec ja problemu nie widzę.
  37-125 Czarna, niby łańcucka
  39-215 Czarna, niby dębicka, a w bieszczadach Czarna nie występuje!
  Poza tym miejscowości Czarna w Polsce jest 11, Sucha aż 15, a Góra aż 35.
  I co każda Góra ma otrzymać drugi człon? Może zamiast kodu pocztowego jeszcze je numerować, albo kolorować?
  O Góra Czarna, Góra Biała, albo Góra Głupoty.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.