Komendant Szablewski został generałem

Fot. Archiwum PSP

WARSZAWA. Podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Zbigniew Szablewski – odebrał dzisiaj z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego akt nominacji na stopień nadbrygadiera. Jest to pierwszy w historii podkarpackiej straży pożarnej szef strażaków, który otrzymał stopień generalski.

Uroczysty apel z okazji nominacji generalskiej oraz powitanie nadbryg Zbigniewa Szablewskiego odbędzie się 5 maja 2011r. o godzinie 13:00 na placu Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie, przy ul. Mochnackiego 4 – poinformował st. kpt. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP.

Zbigniew Szablewski urodził się w roku 1959 w Nysie. Strażakiem jest od roku 1978. Pracę rozpoczął w Zawodowej Straży Pożarnej w Nysie. W roku 1986 został zastępcą komendanta, a następnie komendantem rejonowym Straży Pożarnych w Niemodlinie. W latach 1992-1995 pełnił funkcję dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Opolu. Od roku 1995 do 2007 pracował jako Naczelnik wydziału techniki, zastępca dyrektora a następnie dyrektor biura kwatermistrzowskiego w Komendzie Głównej.

W lutym 2007 przeniesiony został ze stanowiska dyrektora biura kwatermistrzowskiego na stanowisko doradcy komendanta w Komendzie Głównej. W listopadzie 2008 r. został powołany na stanowisko podkarpackiego komendanta wojewódzkiego.

Nadbryg. Zbigniew Szablewski jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (specjalizacja techniczna i profilaktyczna). Ukończył studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej – Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Uniwersytecie Warszawskim – Wydział Prawa i Administracji w zakresie Administracji oraz Wojskowej Akademii Technicznej – Budowa Pojazdów i Maszyn Roboczych.

Jego pasjami są motoryzacja i modelarstwo lotnicze – mistrz polski i wicemistrz Pucharu Świata w klasie F1C. Jest żonaty, ma syna i dwie córki.

ac

do “Komendant Szablewski został generałem”

 1. MAX

  szkoda że strażacy jeżdżący do akcji oraz pracujący fizycznie przy powodzi nie dostają awansów, podwyżek itp.

 2. Janusz

  Panie generale gratululacje. Znam Pana jedynie z widzenia i rozmów ze strażakami. Mowią o Panu jako dobrym fachowcu w strażackiej branży.

 3. CIBIK

  po co „strażackim” generałom szabelki u boku?!

 4. janusz

  I FANATYCZNY KATOLIK!!!!!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.