Komendant Szablewski został generałem

Fot. Archiwum PSP

WARSZAWA. Podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Zbigniew Szablewski – odebrał dzisiaj z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego akt nominacji na stopień nadbrygadiera. Jest to pierwszy w historii podkarpackiej straży pożarnej szef strażaków, który otrzymał stopień generalski.

Uroczysty apel z okazji nominacji generalskiej oraz powitanie nadbryg Zbigniewa Szablewskiego odbędzie się 5 maja 2011r. o godzinie 13:00 na placu Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie, przy ul. Mochnackiego 4 – poinformował st. kpt. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP.

Zbigniew Szablewski urodził się w roku 1959 w Nysie. Strażakiem jest od roku 1978. Pracę rozpoczął w Zawodowej Straży Pożarnej w Nysie. W roku 1986 został zastępcą komendanta, a następnie komendantem rejonowym Straży Pożarnych w Niemodlinie. W latach 1992-1995 pełnił funkcję dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Opolu. Od roku 1995 do 2007 pracował jako Naczelnik wydziału techniki, zastępca dyrektora a następnie dyrektor biura kwatermistrzowskiego w Komendzie Głównej.

W lutym 2007 przeniesiony został ze stanowiska dyrektora biura kwatermistrzowskiego na stanowisko doradcy komendanta w Komendzie Głównej. W listopadzie 2008 r. został powołany na stanowisko podkarpackiego komendanta wojewódzkiego.

Nadbryg. Zbigniew Szablewski jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (specjalizacja techniczna i profilaktyczna). Ukończył studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej – Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Uniwersytecie Warszawskim – Wydział Prawa i Administracji w zakresie Administracji oraz Wojskowej Akademii Technicznej – Budowa Pojazdów i Maszyn Roboczych.

Jego pasjami są motoryzacja i modelarstwo lotnicze – mistrz polski i wicemistrz Pucharu Świata w klasie F1C. Jest żonaty, ma syna i dwie córki.

ac

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
MAX
MAX
9 lat temu

szkoda że strażacy jeżdżący do akcji oraz pracujący fizycznie przy powodzi nie dostają awansów, podwyżek itp.

Janusz
Janusz
9 lat temu

Panie generale gratululacje. Znam Pana jedynie z widzenia i rozmów ze strażakami. Mowią o Panu jako dobrym fachowcu w strażackiej branży.

CIBIK
CIBIK
9 lat temu

po co „strażackim” generałom szabelki u boku?!

janusz
janusz
9 lat temu

I FANATYCZNY KATOLIK!!!!!