Komisja śledcza w sprawie powiązań Ferenca i Podkulskiego

Spóźnione legalizacje samowoli handlowych najprawdopodobniej będą prześwietlone

Została oficjalnie zgłoszona propozycja powołania komisji śledczej do zbadania powiązań prezydenta Tadeusza Ferenca i jasielskiego biznesmena Ryszarda Podkulskiego.

Miałaby ona prześwietlić wszelkie procedury inwestycyjne oraz legalizacyjne, jakie Ferenc wykonał dla Ryszarda Podkulskiego w ciągu ostatnich ośmiu lat, a w szczególności sposoby powstawania i legalność aż 13 uchwał Rady Miasta w tych sprawach.

Z propozycją powołania komisji wystąpił jeden z niezarejestrowanych przez komisarza wyborczego w Rzeszowie społecznych komitetów wyborczych o nazwie „Dziadek musi odejść”. Był to jeden z postulatów wyborczych tego komitetu. Ponieważ jednak komisarz wyborczy odmówił mu rejestracji, komitet ten nie był w stanie ogłosić swojego programu.

Do naszej redakcji dotarło oświadczenie tego komitetu, zawierające propozycję włączenia jego postulatów do programów innych – już zarejestrowanych – komitetów wyborczych.

Oświadczenie zawiera również postulat, by wspomniana komisja sprawdziła, czy radni mieli w ogóle prawo dokonywać spóźnionych legalizacji dawno już wybudowanych obiektów Ryszarda Podkulskiego. A w latach 2005 – 2009 robili to aż 13 razy, podejmując odpowiednie uchwały, kierowane na sesje zawsze przez prezydenta Ferenca.

Przypomnijmy, że uchwały te legalizowały obiekty wielkopowierzchniowe, które funkcjonowały już po kilka lat wcześniej – na długo przed podjęciem tych uchwał przez Radę Miasta. „Jednak prawo nie może działać wstecz. Radni mogą podejmować uchwały dotyczące obiektów, które zostaną uruchomione w przyszłości, ale nie samowolek, które zostały zbudowane w przeszłości” – czytamy w oświadczeniu.
„Chcemy też, by komisja sprawdziła, jak doszło do tego, że prezydent Ferenc aż 13 razy występował z inicjatywą uchwał legalizujących działania Podkulskiego. Kto nadawał mu impuls do takiego działania? Czy są jakieś dokumenty poświadczające, kto wnioskował w sprawie tych uchwał do prezydenta? Czy wnioski od Podkulskiego do Ferenca były składane tylko ustnie, czy w formie pisemnej? A może nie ma żadnych śladów w tej sprawie w dokumentach Urzędu Miasta?” – napisali członkowie komitetu „Dziadek musi odejść”.

Komisja miałaby zająć się też sprawdzeniem działań Tadeusza Ferenca na rzecz innych osób, które prezydent wspierał. Chodzi o Dawida Kosteckiego i Martę Niewczas.

W skład komisji weszliby przedstawiciele komitetów wyborczych oraz dziennikarze rzeszowskich mediów.

Mamy już informację, że postulat powołania komisji popierają 4 komitety wyborcze wystawiające kandydatów w wyborach do Rady Miasta oraz 2 kandydatów na prezydenta Rzeszowa. Nie wszystkie komitety i kandydaci na prezydenta zdążyli odpowiedzieć do momentu zamknięcia tego numeru naszej gazety.

Do tematu wrócimy.

sm

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
George
George
9 lat temu

nareszcie mila wiadomosc z Rzeszowa. Kilka lat temu zostalem zwolniony z pracy ,bo pan Ferenc na poczatku kadencji prezydenta miasta, usuwal nie swoich pracownikow. Moje zwolnienie to redukcja etatow w urzedzie…..Mam na dokumencie !!! Kiedy przyszedl do ratusza peacowalo okolo 300 osob dzis okolo 600, wiadomosc nie potw. ???Dlugo bede pamietal czekanie na rozmowe z prezydentem a bylo to / 5 GODZIN / mimo ze sie zarejestrowalem, przyjmowal swoich ” kolesiow” Jeden z nich powiedzial ze jest znajomym i ze zalatwial bedzie roboty na rzecz miasta…oczywiscie swojej firmie. MOJA ROZMOWA TRWALA 5 MINUT !!! Moi koledzy z pracy to pamietaja… Czytaj więcej »