Komornik będzie ściągał dług za abonament RTV

Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. Kolejny absurdalny pomysł jak zdobyć pieniądze na wygórowane pensje dla pracowników publicznych mediów.

Listonosze do naszych domów będą przynosić złe wieści od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wręczą nakazy płatnicze spowodowane zaległościami w płaceniu abonamentu radiowo-telewizyjnego. To zmasowana akcja, która ma doprowadzić do ściągnięcia przez komorników wszystkich należności dla publicznej TV i radia. Krajowa Rada zamierza bowiem w ten sposób pokryć straty finansowe (96 mln zł brutto) jakie TVP poniosła w ubiegłym roku.

To już kolejny pomysł KRRiT jak ściągnąć płatności abonamentowe za telewizję publiczną i radio. Najpierw miał to robić listonosz, potem urząd skarbowy, opłaty miały być dołączone do rachunku za prąd, a teraz mówi się o komornikach. Prezes TVP Juliusz Braun mówi wprost, że telewizja publiczna dołuje i potrzebny jest jej zastrzyk finansowy i liczy na dotację rządową w wysokości 80 mln zł, albo większej ściągalności pieniędzy z abonamentu. Szef TVP spodziewa się kolejnych strat finansowych w 2012 roku. Miałyby one wynieść 60 mln zł. Ale od czego jest Krajowa Rada, poradziła ona zarządowi telewizji skąd wziąć dodatkowe pieniądze. Skutecznie mają je ściągać właśnie komornicy.

- Nie płacę, bo nie oglądam TVP publicznej – przyznaje się pani Anna z Rzeszowa. -Mam kablówkę. Gdy wracam z pracy szukam programów informacyjnych, a te z TVP 1 i 2 to słabe programy. Wolę stacje komercyjne. Dlaczego mam za to płacić?

Wzrósł abonament

W 2012 roku roczna opłata abonamentowa wynosi 222 zł, to o 16,2 zł więcej niż w ub. roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zastanawia się czy nie podnieść takiej opłaty w przyszłym roku. Większa ściągalność abonamentu według krajowej rady jest koniecznością, bo brakuje pieniędzy na wynagrodzenia pracowników telewizji publicznej. A średnie tam zarobki wynoszą blisko 7 tys. zł i są o połowę wyższe niż w sektorze publicznym (4479 zł) i dwukrotnie wyższe niż w sektorze przedsiębiorstw (3666 zł).

Przerost zatrudnienia w TVP

Wprawdzie w niektórych telewizyjnych stacjach komercyjnych są wyższe średnie zarobki, ale nie utrzymują się one z abonamentu opłacanego przez telewidzów, a z reklam. Jest tam zresztą mniej pracowników, bo w TVP jest przerost zatrudnienia (3632 pracowników). Zarząd TVP wciąż jednak domaga się pieniędzy a abonamentu i twierdzi, że z reklam nie jest w stanie wygospodarować pieniędzy na pensje.

Również i w Rzeszowie pracownicy TVP (jeden z 16 ośrodków telewizyjnych) otrzymują znaczne wynagrodzenia. Jak informuje Puls Biznesu średnie wynagrodzenie w rzeszowskim ośrodku telewizji publicznej wynosi 5739 zł,  a najniższe wynagrodzenie 1888 zł, a najwyższa pensja to 19 743 zł (są to wynagrodzenia bez uwzględnienia członków zarządu i dyrekcji TVP Rzeszów).

Średnie płace (brutto) w TVP w 2011 roku:

Telewizja Polska S.A. w Warszawie  – pracownicy – 6900 zł

doradca zarządu – 14 842 zł

producent – 15 974 zł

pracownicy TVP Info – 10 237 zł

pracownicy Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych – 9798 zł

pracownicy TVP Sport – 8984 zł

Ośrodki telewizyjne:

TVP Olsztyn – 7600 zł

TVP Poznań – 7500zł

TVP Gdańsk – ponad 7000 zł

TVP Rzeszów – 5739 zł

TVP Katowice – 5000 zł

Mariusz Andres

do “Komornik będzie ściągał dług za abonament RTV”

 1. Sun

  Panie premierze – przyjdą wybory, będziemy pamiętać…

 2. anna

  Urzędy w akcji przeciwko emerytom

  Właśnie wysyłają do osiemdziesięciolatków upomnienia do zapłaty abonamentu z odsetkami za ubiegłe lata – mimo , że nabyli oni prawa do bezpłatnego abonamentu wiele lat temu. Uruchamiają przeciwko szarym obywatelom machinę urzędniczą – Urzędy Skarbowe wchodzą na świadczenia emerytalne….. Samo życie.
  Czy tak miało być? Jak to się ma do obietnic Premiera?
  No tak – to były obietnice PRZEDWYBORCZE !

 3. lysek

  Powiem krótko. Pier..lcie sie. Wsadzcie sobie tam gdzie slonce nei dochodzi wasza tv publiczna. Nie myslcie sobie panowie preziowie ze narod bedzie na was jeb..ł. Glupi kto placi ten abonament.

 4. Staszek

  Dlaczego TVP nie zakoduje swoich kanałów tylko chce nas uszczęśliwiać na siłę abonamentem?

 5. Jan

  Ludu pracujący miast i wsi

  W życiu pewne są tylko dwie rzeczy
  Podatki i śmierć.

  Przecież tzw. abonament radiowo telewizyjny jest szczególnym rodzajem podatku, który należy płacić dopóki nie zostanie zniesiony.

  Należy pamiętać, ze z abonamentu utrzymywane są nie tylko dwie anteny telewizyjne (TVP 1 i TVP 2) ale także oddziały regionalne np. TV Rzeszów i przede wszystkim Polskie Radio

 6. ROMAN

  dlaczego mam płacić- 1/ tym spikerom -radom nadzorczym- prezesom to kto ustalał wypłaty ja nie – to dlaczego teraz wołają i ja mam płacić 2/ te same gęby polityków to ja nie chcę oglądać i słuchać ich bajdurzenia – to dlaczego mam płacić 3/ seriale i te same filmy mnie nie interesują – to dla czego mam płacić 4/ dzienniki na jedno kopoto – o jednej słusznej opcji mnie nie interesują – to dla czego mam płacić 5/ jak mnie interesują wiadomości – sport- programy przyrodnicze – to mam satelitę – płacę – wiem za co .5/wyjście ograniczyć zatrudnienie o 60 % – wynagrodzenie takie jak mają niewolnicy- programy takie jakie chcą słuchacze – będzie efekt.

 7. Powolniak83

  Ładna ta Pani ze zdjęcia

 8. stary

  ja sie kur…bardzo uprzejmie pytam za co te maslaki z tvp rzeszow i nie tylko biora taka kase. za te badziewne programiki o przyspiewkach ludowych czy wiecznie powtarzanane programy o niezwyklych gorach bieszczadach. jaki program oni wyprodukowali w ostatnich latach. czy jakas afere wykryli jak goscie z tvn czy polsatu. i ja mam sie skladac na tych nieudacznikow. o takiego wała jak polska cała! czas ruszac na ulice i wybic tym pajacom z glowy chore pomysly

 9. lulz

  no nie mówcie że ta wieczna nastolatka po liftingu ,bajdurzaca w rzeszów tvp o pogodzie bierze 6 tysiaków

 10. waldi

  Tusk sam namawial do nieplacenia abonamentu, wie teraz niech nie sciemnia. abonament to komunistyczny przezytek. rownie dobrze mozna sie skladac na zwiacek mlodziezy socjalistycznej. abonament? dziekuje, nie place!

 11. orest

  trzeba najpierw się zgodzić czyli potwierdzić, że się ma tv lub radio a później dopiero płacić. Nikogo nie wpuszczać do domu ani nie odbierać pisma od Rady nierobób

 12. SZperacz

  A ile Lis bierze za swój program?? Podobno bardzo duży szmal.

 13. gość

  To co mi przyniesie listonosz w chwili „zapakowania” do skrzynki jest moją PRYWATNĄ OSOBISTĄ korespondencją, a w takim razie mogę z nią zrobić co chcę – nawet użyć jako papier toaletowy :P. Bez sądowego nakazu rewizji mogą mnie straszyć nawet Papieżem. Kolejna sprawa, NIE MAM TELEWIZORA!!!! I co mi buce zrobicie??? Nawet jeśli jest podciągnięta instalacja to ja wolę przyrody posłuchać niż tych dyrdymałów. Jeszcze jedno, albo niech się TVP dogada z cieciami kablowymi i telewizjami cyfrowymi i z nich ściąga abonament od osób które płacą go za użytkowanie albo niech zakoduje na osobnym jeszcze paśmie swoje kanały i wypuści tunery bądź karty modułowe TYLKO!!! do odbioru TVP. Kolejna sprawa niech zrezygnują z wszelkiego rodzaju quizów na sms i tele gier!!!

 14. rzeszowiak2

  najciekawsze jest to, ze sygnal tv nieosiagalny jest prawie w połowie Polski
  i sporo Polakow aby ogladąc musi kupić abonament w Polsacie czy Cyfrze
  bo mimo, ze płaca abonament dla reżimowej TV nie maja szansy złapania sygnału
  Składka z abonamentu idzie na odprawy dla prezesów, apanaże redaktorków i redaktoreczek czy krewnych pozatrudnianych calymi mafiami

  cyrk ! cyrk ! cyrk !

  za ogladanie niektórych dupków to telewizja powinna płacic widzom abonament !!!!
  a reszte niech sobie zakodują

 15. ROMAN

  Panie Józio – sama prawda jak nie mają kasy ściągnąć z tego który kazał korwetę budować a teraz kadłub za 400.000 stoi – sprzedać chinom i będzie szmal- a kto tym spikerkom astala wynagrodzenie a kto tym radom nadzorczym i prezesom- ja nie – spadać na drzewa darmozjady jedne albo szykować się na latarnie – już w Warszawie po pierwszym rozbiorze były zajęte – przypominam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 16. Józio

  Dosyć rządów nieudaczników z układów wypłacających miliony miernym aktorzynom zatrudnionym
  w serialach, których nikt nie ogląda,zbieraninie redaktorów wyrzuconych z innych mediów i opłacanych
  po 1milion 200tyś.miesięcznie za programy wręcz żałosne,czy sponsorowanie innych kumotrów
  po60 tyś. miesięcznie.Przekazać zarząd nad TV fachowcom,wypłacać wynagrodzenia w/g średniej
  krajowej, ograniczyć koszty,wyrzucić za bramę miernoty a Prezesi TV nie będą poniżać się
  prośbą o płacenie abonamentu

 17. dd

  Jak to nie płacimy??? kupując towar reklamowany w tvp , wysoki koszt tych reklam płacimy droższymi produktami w sklepie!

 18. lulz

  P. komornicy do roboty, zacząć od tych popegereowskich wiosek

 19. Romuś

  Nigdy w życiu nie płaciłem abonamentu, nigdy w życiu nie rejestrowałem TV – więc mogą sie bujać !!!!

 20. Witek

  A pamietacie jak Tusk nawolywal zeby nie placic abonamentu,ze bedzie zlikwidowany?I co z tego wyszlo?

 21. rzeszowiak2

  Tusk nawoływal do nieplacenia abonamentu,
  pisiory na przekór !
  precz z PIS em !

 22. maryjan

  No szlag mnie zaraz trafi. jak dlugo jeszcze twardoglowi beda nas doic. to mi przypomina wymuszanie haraczy przez łysych osilkow od restauratorow na rynku. to jest sprawa dla prokuratury-publiczne nawolywanie do zbiorki. zdaje sie ze za cos takiego ukarali rydzyka. co mnie obchodza straty TVP. nie zmierzam sie na nie skladac i na pensje pasibrzuchow ze spolek skarbu panstwa. im sie dopiero przepite oczy otworza jak lud sie wnerwi konkretnie i wyjdzie na ulice. bunt w sprawie ACTA to byl maly pikus przy tym co wam zgotujemy jak nas dalej bedziecie dreczyc. NIE CHCEMY PLACIC ZADNEGO ABONAMENTU!!! wbijcie sobie to raz na zawsze kafarem do swoich pazernych glowek. w tym kraju od 30 lat nie bylo ogolnonarodowego buntu i zdaje sie ze jasnie panom przy korycie sie w dupkach poprzewracalo. ale uwazajcie bo idzie wiosna i huragan spolecznego niezadowolenia moze was powymiatac z cieplych posadek

 23. henio

  no i dobrze ! wykończyć budżety domowe…będzie więcej bezdomnych, głodnych, itp SUPER !

 24. wiesiek

  PO Donek obiecał kazał nie płacić abonamentu teraz komornicy samowolnie bez jego akceptacji bedą nas nachodzić? Z emeryturami będzie podobnie? Donek chce nam dać dużo ZUS nic o tym nie wie

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.