Komornik wejdzie na konto parafii

Krzyż na Kokoszej Górce stoi od trzech lat. Czasami modlą się pod nim wierni, ale nie buzi już takich emocji, jak w pierwszych miesiącach po postawieniu. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Proboszcz nie odpowiadał na pisma inspektora, więc ten zwrócił się o pomoc do „skarbówki”

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowanego zlecił Urzędowi Skarbowemu ściągnięcie pieniędzy z konta parafii Opatrzności Bożej na operację przeniesienia krzyża z placu miejskiego na teren kościelny. Wcześniej kilkakrotnie wzywał proboszcza najpierw do usunięcia krzyża, a potem do zapłacenia za tzw. wykonanie zastępcze. Pisma urzędnika powiatowego pozostały bez odpowiedzi, więc o pomoc poprosił „skarbówkę”.

Sprawa dotyczy krzyża na Os. Młodynie, który został postawiony przeszło 3 lata temu. Stawiający go chcieli w tym miejscu wybudować kościół, ale nie zgodził się na to magistrat. Spór trafił do sądu, a ten nakazał krzyż zabrać ze spornego terenu i znów nastąpił pat.

Inspektor nadzoru budowlanego, do którego należy wykonanie wyroku sądowego, kilka razy występował do proboszcza o zabranie krzyża, a potem o zapłacenie za jego przeniesienie. Ogłosił też przetarg na wykonie zastępcze, do którego wystartowały trzy firmy. Jedna chciała 10 tys. zł, druga nieco ponad 4 tys. zł, a trzeci chętny chciał to zrobić za złotówkę. Ostatni wycofał się po rozmowie z proboszczem.

Wybór padł na firmę z Jarosławia, która swoją usługę wyceniła na 4.009, 8 zł. Zgodnie z przepisami, jarosławianie przystąpią do pracy dopiero, gdy PINB będzie miał zabezpieczone na to pieniądze. Ruch należy do US, który nie ma na to wyznaczonych jakichś terminów i krzyż na przeprowadzkę poczeka jeszcze przynajmniej kilka miesięcy.

Sprawa tego drewnianego symbolu wiary jest już jednak przesądzona nie tylko wyrokiem sądowym. Miasto wytawiło działki tuż obok krzyża na sprzedaż pod budwnictwo wielorodzinne i w miejscu tym nie będzie miejsca na dziewiątą światynię w mieście.

jam

do “Komornik wejdzie na konto parafii”

  1. wels5

    I znowu się okaże, że na koncie tej parafii nie ma grosza. Według metody o. Rydzyka.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.