Komornik zajął majątek Jan Rokity

Jan Rokita (53 l.) przegrał procesy z byłym komendantem głównym policji Konradem Kornatowskim (55 l.). Fot. PAP/Paweł Kula
Jan Rokita (53 l.) przegrał procesy z byłym komendantem głównym policji Konradem Kornatowskim (55 l.). Fot. PAP/Paweł Kula

KRAKÓW. Były poseł przegrał procesy o ochronę dóbr osobistych.

Komornik zajął majątek należący do byłego posła PO Jana Rokity (53 l.). Ma to związek z przegranym procesem z byłym komendantem głównym policji Konradem Kornatowskim (55 l.). Suma, z którą zalega Rokita, to prawie 350 tysięcy złotych.

– W moim wieku to oznacza egzekucję do końca życia – skomentował te doniesienia w rozmowie z radiem sam zainteresowany.

Poszło o „nikczemnego prokuratora”
W 2007 r. Jan Rokita nazwał Kornatowskiego „wyjątkowo nikczemnym prokuratorem, który hańbi polską policję”. Polityk zarzucił mu wtedy m.in. fabrykowanie dowodów, które miałyby świadczyć, że śmierć gdańskiego opozycjonisty Tadeusza Wądołowskiego w latach 80. nie była dziełem milicji. Wądołowskiego zatrzymano za kradzież kury, po czym zmarł w komisariacie. Jego rodzina oskarżyła milicję o brutalne pobicie i tuszowanie sprawy.

Kornatowski pozwał Jana Rokitę o ochronę dóbr osobistych, żądając przeprosin. Najpierw Sąd Okręgowy w Warszawie, a następnie apelacyjny uznały, że nie było podstaw do takich wypowiedzi Rokity na temat Kornatowskiego. On sam argumentował, że sprawę Wądołowskiego badała komisja, która pod jego przewodnictwem na przełomie lat 80. i 90. wyjaśniała tajemnicze zgony opozycjonistów z PRL.

Bez ochrony immunitetu
Sądy podkreślały, że ustalono, iż śmierć Wądołowskiego nie była skutkiem działań milicji, a kolejne postępowania w tej sprawie umarzano, przyjmując, że przyczyna zgonu była naturalna. Sądy nie uznały też, by w tej sprawie Rokicie przysługiwała ochrona immunitetu parlamentarnego (wypowiadał się jako ówczesny poseł). Sąd Najwyższy oddalił też kasację złożona przez adwokata Rokity.

Na mocy ostatecznego wyroku Jan Rokita miał przeprosić Kornatowskiego w kilku mediach.

Rokita usunięty z PO
Jan Rokita nie jest już członkiem Platformy Obywatelskiej. Polityk został usunięty z partii, ponieważ nie płacił składek członkowskich. Rokita w 2005 roku był kandydatem PO na premiera, zajmował się pracą w komisji ds. afery Rywina. Z polityki odszedł przed wyborami w 2007 roku.

RMF FM/ps

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
zgrzyt Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zgrzyt
Gość
zgrzyt

Wyjątkowo zawiła historia PRL, i czołowy opozycjonista, który mógł być przekonany o tym co mówi, bo ktoś mógł go wprowadzicw błąd. I wyjątkowy wyrok polskiego sądu, niszczący człowieka.
„Historio, historio, ty żarłoczny micie.
Co dla ciebie znaczy, jedno ludzkie życie” – A Osiecka.