Komplikacje przy budowie hali sportowej

Tak wygląda plac budowy przyszłej mieleckiej hali sportowej. Fot. UM Mielec

MIELEC. Podjęto decyzję o wzmocnieniu terenu, na którym ma stanąć budowla, prawie tysiącem metrów sześciennych betonu.

Ponad 1200 betonowych kilkumetrowych kolumn (7-10 m.) wzmocni grunt, na którym wybudowana zostanie nowa hala widowiskowo-sportowa. Decyzja o tym zapadła po przeanalizowaniu przez inwestora warunków gruntowo-wodnych i przewidywanych obciążeń związanych z budowlą. Prace z tym związane mają potrwać trzy miesiące.

Operacja ma wzmocnić podłoże pod fundamenty obiektu, którego koszt przekracza 136 mln zł. W sumie pod ziemią znajdzie się 900 m. sześć. betonu konstrukcyjnego.

Nowa hala widowiskowo-sportowa ma być gotowa za dwa lata. Główna arena tego budynku dedykowana będzie dyscyplinom zespołowym, takim jak piłka ręczna, siatkówka, czy futsal. Będą tam trybuny na 3023 widzów, a obok: szatnie, sala konferencyjna, kilka pokoi trenerskich, a także niewielka sala rozgrzewkowa. Na część basenową hali, której pow. wyniesie ok. 1520 mkw., składać się będą trzy nowoczesne niecki ze stali nierdzewnej.

Hala będzie wykorzystywana także do np. koncertów czy pokazów. W związku z tym będzie możliwość bezpośredniego wjazdu na arenę główną samochodów dostawczych o masie do 3,5 t. W otoczeniu budynku, oprócz parkingów, zaprojektowano elementy małej architektury i zieleń, na dachu przewidziano miejsce na instalację fotowoltaiczną, a na elewacji południowej – na telebim. Cały obiekt dostosowany będzie dla niepełnosprawnych (m.in. podjazdy, kilka wind i wydzielone miejsca na widowni i na parkingach).

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o