Komu powierzyć swój testament?

Komu powierzyć swój testament?

Wykonanie testamentu pozwoli na zabezpieczenie majątku i finansów naszych spadkobierców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jak odpowiednio sporządzić tego typu dokument oraz w jaki sposób powinien on być przechowywany.

Testament – czym jest?

Testament to nic innego, jak dokument, w którym testator dokonuje zapisów dotyczących tego kto i w jakim procencie dostanie majątek po jego śmierci. Testator, czyli inaczej spadkodawca jest to osoba fizyczna, po której spadek z chwilą jej zgonu przechodzi na spadkobierców.

Jest to bardzo ważny dokument, szczególnie w przypadku, gdy spadkodawca posiada dużą fortunę lub w rodzinie istnieją konflikty. Oprócz informacji dotyczących podziału majątku, w testamencie, mogą znaleźć się również zapisy mówiące o wydziedziczeniu wybranych osób z prawa do spadku.

W Polsce, zgodnie z literą prawa, testament może być sporządzony własnoręcznie lub w formie aktu notarialnego. Warto zaznaczyć, że ta druga opcja jest o wiele bardziej polecana i bezpieczniejsza dla interesów spadkodawcy. Jeżeli chcemy być pewni, że sporządzony przez nas dokument jest zgodny z prawem i poprawnie napisany to warto poprosić adwokata o pomoc w jego przygotowaniu. Adwokat pomoże nam w tym, by testament nie zawierał błędów, które mogłyby sprawić, że byłby on nieważny.

Testament spisany własnoręcznie jest natomiast dokumentem, który może być sporządzony długopisem na zwykłej kartce papieru. Warunkiem jest jednak to, by był on w całości własnoręcznie napisany przez spadkodawcę. Nie może to być np. wydruk z komputera podpisany przez testatora. Dokument ten po napisaniu musi następnie zostać podpisany pełnym imieniem i nazwiskiem oraz opatrzony odpowiednią datą i miejscowością.

Zabezpieczenie testamentu

Czy samo napisanie testamentu sprawi, że majątek przypadnie po naszej śmierci wyznaczonym przez nas osobom? Absolutnie nie! W niektórych przypadkach bowiem dochodzi do poważnych oszustw związanych z testamentami. Dokumenty te mogą być ukrywane, niszczone, przerabiane czy podrabiane. Tego typu działania, zgodnie z art. 270 lub art. 276 kodeksu karnego, są przestępstwem, jednak mimo to nie brakuje śmiałków, którzy dopuszczają się takich czynów. Najczęściej są to osoby z bezpośredniego otoczenia spadkodawcy, które są niezadowolone z zapisów będących w testamencie lub chcące wyłudzić spadek, który im się nie należy.

Jak zatem zabezpieczyć testament przed tego typu incydentami? Najpopularniejszym sposobem jest przekazanie go bardzo zaufanej osobie, która po naszej śmierci dopilnuje, by dokument bezpiecznie trafił do sądu.

Notarialny Rejestr Testamentów 

Jeżeli jednak jesteśmy osobą z natury nieufną to możemy pokusić się o najskuteczniejszą formę zabezpieczenia testamentu, jaką jest wpisanie go do Notarialnego Rejestru Testamentów. To działający od 5 października 2011 roku system stworzony w celu rejestracji testamentów. NORT, bo tak jest nazywany w skrócie Notarialny Rejestr Testamentów powstał, aby w łatwy sposób móc określić czy dana osoba miała sporządzony testament oraz gdzie można do niego dotrzeć.

Wpis do NORT nie jest obowiązkowy. Spadkodawca może dobrowolnie zdecydować się na zlecenie takiego działania swojemu notariuszowi, bowiem tylko notariusze mają dostęp do NORT. W systemie można rejestrować zarówno testamenty notarialne, jak i te własnoręczne. Zarejestrowanie testamentu w NORT jest zupełnie bezpłatne. Ponadto, jeśli spadkodawca zdecyduje się zmienić swoją wolę to może zażądać usunięcia starego testamentu z rejestru, a później sporządzić i zarejestrować nowy dokument.

Bardzo istotnym szczegółem jest to, że Notarialny Rejestr Testamentów nie zawiera informacji o treści testamentu, ani danych osobowych spadkobierców. Zawiera on tylko informacje o tym, że dany testament istnieje i że jest zarejestrowany. Dodatkowo, uzyskanie informacji z rejestru o testamencie jest wykonalne dopiero po zgonie spadkodawcy. Nie jest to możliwe, kiedy testator żyje.

Zarejestrowanie testamentu w Notarialnym Rejestrze Testamentów jest korzystne dla dwóch stron – zarówno spadkodawcy, jak i spadkobierców. Spadkodawca może mieć pewność, że jego testament jest bezpieczny i nie zostanie sfałszowany. Natomiast spadkobiercy sprawdzając NORT mogą szybko przekonać się czy dana osoba miała sporządzony i zarejestrowany testament oraz gdzie go szukać.