Komu przekażesz pieniądze z jednego procenta

KROSNO. Niezdyscyplinowane organizacje zostały wykreślone z ewidencji i nie dostaną 1 % podatku

Niektóre stowarzyszenia i fundacje zostały wykreślone z listy organizacji pożytku publicznego (OPP), a w związku z tym nie będą mogły tak jak dotąd otrzymywać jednego procenta podatku. – Dlaczego tak się stało i skąd mamy wiedzieć, komu możemy ofiarować ów 1 % podatku? – pytali nas zdezorientowani mieszkańcy Krosna.

Krośnian na przykład przeraziła informacja, że zagrożony jest byt Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych w Krośnie, co, jak nas zapewniła Danuta Kowalczyk, prezes tegoż stowarzyszenia, na szczęście nie ma z prawdą nic wspólnego.

Zmieniły się przepisy

– Faktem jest natomiast, że jeszcze w ubiegłym roku Minister Pracy i Polityki Społecznej wykreślił z listy organizacji pożytku publicznego na 2011 rok te stowarzyszenia i fundacje, które w terminie nie złożyły rocznych sprawozdań finansowych, w sumie 2,5 tysiąca, w tym aż 100 z Podkarpacia – informuje prezes Danuta Kowalczyk.

– Jeśli zaś chodzi o nasze stowarzyszenie, to podatnicy nadal mogą nas wspierać jednym procentem podatku. Od 2004 roku jesteśmy organizacją pożytku publicznego i nigdy nie byliśmy wykreśleni ani też zagrożeni wykreśleniem z listy OPP uprawnionych do 1 proc. podatku – tłumaczy.

Jak się dowiedzieliśmy, zmieniły się przepisy. Organizacje pożytku publicznego zawsze miały za zadanie przesłać sprawozdania finansowe do ministerstwa, jednak aktualnie za jego niedostarczenie muszą ponosić konsekwencje (owo nieumieszczenie na liście OPP)

Jak można pomóc?

Wystarczy wskazać OPP i kwotę 1% w zeznaniu PIT i podać tylko nr KRS organizacji – ich wykaz jest na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Nr KRS TRW to 0000035701. Jak informuje prezes Kowalczyk, TRW w Krośnie w 2010 roku z 1 procenta podatku otrzymało ponad 25 tys. zł. – Pieniądze przeznaczamy na leczenie chorych dzieciaków, paczki żywnościowe dla dzieci, dożywianie dzieci, pomoc ofiarom przemocy i powodzianom – wylicza. – Pomagamy rodzinom z całego Podkarpacia (ponad 2300 rodzin). 5 czerwca br. będziemy obchodzić 20-lecie działalności – dodaje.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments