Komunia Św. w trzeciej klasie?

W Rzeszowie jeszcze nie wiadomo, jak to będzie z Pierwszą Komunią Świętą. W Przemyślu dzieci pójdą w zależności od tego, jakim programem nauczania idą. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W roku 2014 może nie być Pierwszej Komunii Świętej.

Przez reformę obniżającą wiek obowiązku szkolnego pojawiło się zamieszanie z nauczaniem religii, a tym samym z przystąpieniem dzieci do komunii. Rok 2014 może w niektórych miejscach okazać się rokiem bez Pierwszej Komunii Świętej.

Do tej pory było tak, że dzieci przygotowywały się przez dwa lata nauki w szkole do przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej. Problemy zaczęły się, kiedy jeszcze poprzednia minister edukacji Katarzyna Hall chciała wszystkie sześciolatki wysłać do szkoły w 2012 roku. Episkopat stwierdził, że dziecko w tym wieku nie jest jeszcze gotowe na komunię i przyjął nowy program przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, według którego dzieci mają do niej przystąpić będąc w trzeciej klasie.

Zdaniem ks. Waldemara Janigi z kurii przemyskiej, Kościół wyszedł naprzeciw państwu i dostosował nauczanie religii do reformy szkolnictwa, jednak MEN narobił bałaganu przesuwając ją do 2014 roku. Przez to w klasach są zarówno dzieci w wieku sześciu i siedmiu lat.

W diecezji rzeszowskiej nie wiadomo jeszcze czy przez bałagan z reformą będziemy mieć jeden rok bez Pierwszych Komunii Świętej.

– Na razie nie ma jeszcze o czym mówić – mówi ks. dr Janusz Podlaszczak z Wydziału Katechetycznego rzeszowskiej Kurii. – Jeszcze nic nie zostało ustalone. Dopiero mają być prowadzone rozmowy z biskupem w tej sprawie.

W Przemyślu nie będzie przerwy w komuniach, bo nową podstawę programową wprowadzono tylko w niektórych szkołach.

– Jeżeli proboszczowie zaczęli nauczać dzieci według nowej podstawy programowej i nowych podręczników, to dzieci przystąpią do komunii w trzeciej klasie bez względu na wiek – mówi ks. Waldemar Janiga z Wydziału Nauki Katolickiej w Kurii Archidiecezji Przemyskiej. – Takich szkół jednak nie ma za wiele, a reszta dzieci będzie miała komunię tak jak do tej pory, w drugiej klasie.

Blanka Szlachcińska

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
katolik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
katolik
Gość
katolik

OGROMNE straty finansowe proboszczow. Nalezy im to wynagrodzic poprzez jednorazowe zasilki od rzadu w wysokosci conajmniej 100 tysiecy dla jednego proboszcza. Moze czesc z nich sie zgodzi na ten wariant, choc napewno beda tacy ktorzy beda rzadali wiecej z powodu strat jakie poniesli.