Komunistyczna Północ prze do wojny

Młody przywódca Korei Północnej Kim Dżong Un (30 l.) ciągle straszy wojną. Fot. PAP

PHENIAN. Dyktator zerwał ostatnią gorącą linię z Koreą Południową.

Korea Północna zerwała gorącą linię telefoniczną z Południem. Było to ostatnie bezpośrednie połączenie pomiędzy oboma krajami. Phenian twierdzi, że uczynił to dlatego, iż “wojna może wybuchnąć w każdej chwili”.

“W obecnej sytuacji nie ma żadnej potrzeby, aby utrzymywać komunikację pomiędzy wojskami Północy i Południa” – podała północnokoreańska agencja KCNA, cytując rzecznika wojska. “Obecnie nie ma już żadnego kanału do dialogu i komunikacji pomiędzy oboma krajami” – zaznaczono.

Zerwana gorąca linia funkcjonowała w zarządzanym przez oba kraje kompleksie przemysłowym Kaesong, ostatnim dużym symbolu okresu odprężenia na Półwyspie Koreańskim w latach 1998-2008.

Gorąca linia była niezbędna do koordynowania ruchów pracowników i sprawnego reagowania na wszelkie incydenty. Według władz w Seulu, w środę w Kaesong przebywało ponad 900 pracowników z Korei Płd.

Jeszcze wcześniej Korea Północna jednostronnie “zerwała” komunikację za pomocą dwóch innych gorących linii, ustanowionych po rozejmie z 1953 roku. Jedna była zarządzana przez Czerwony Krzyż i służyła do komunikacji obu rządów, a druga działała w “wiosce rozejmowej” Panmundżon i pozwalała na komunikację wojska Korei Północnej z wojskiem USA.

TVN24/ps

do “Komunistyczna Północ prze do wojny”

  1. maniek

    Są tam jakieś naturalne złoża – ropa, gaz, złoto? Bo wtedy amerykanie zasadnie będą bronić demokracji, a przynajmniej będzie wiadomo dlaczego ta Korea taka zła ;)

  2. malczewski

    Garda, chyba Ci odbiło albo jesteś naćpany i dlatego coś Cię ściemnia. Ja rozumiem, że jakby Tobie pod nosem obcy / a tam to jest Wuj Sam + jego „niepodległy sojusznik”/ wymachiwał szabelką – manewry, to byłbyś cały szczęśliwy i pisałbyś do nich listy dziękczynne. To na tyle

  3. Garda

    I niech wpieprzą młodemu grubasowi i niech zobaczy potęgę USA.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.