Koncert w barwach i rytmach całego świata. ZDJĘCIA

Koncert w barwach i rytmach całego świata.

RZESZÓW. Kończy się XV Światowy Festiwal Zespołów Polonijnych.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Prawie nie śpimy. Nie ma na to czasu. Próby, koncerty, a wieczorami zabawa do białego rana. Jesteśmy bardzo zmęczeni, ale i bardzo szczęśliwi. Czas spędzony w Rzeszowie będziemy zawsze wspominać z wielkim sentymentem – mówią zgodnie uczestnicy XV Światowego Festiwal Zespołów Polonijnych w Rzeszowie. Wczoraj tłumy oglądały koncert pieśni i tańców krajów zamieszkania. Dzisiaj podsumowanie imprezy: koncert galowy.

Publiczność entuzjastycznie przyjmowała występy barwnie ubranych Polonusów prezentujących tańce z całego świata. Owacjami przyjęto m.in. Brazylijczyków tańczących w rytm samby, Polaków z USA udających kowbojów, Kanadyjczyków naśladujących Indian  oraz aborygeńskie tańce Polonusów z Australii.

Największe miasto świata
Wśród zespołów, które występują na festiwalu, dużo ciepłych emocji wzbudza zespół “Olza” z czeskiego Cieszyna. To prawdziwi festiwalowi weterani. Przyjechali już po raz 11., a debiutowali na pierwszym festiwalu w 1969 roku. To jeden z najstarszych zespołów polonijnych funkcjonujący od  60 lat.

Kierownik organizacyjny “Olzy”, Andrzej Suchanek, z naciskiem podkreśla, że nie należy ich zaliczać do Polonii. – Polonia to ludzie, którzy wyjechali do innych krajów. My jesteśmy Polakami mieszkającymi od zawsze w tym samym miejscu. Granice się zmieniały, my byliśmy – mówi.

Wśród polskiej mniejszości Cieszyna funkcjonuje powiedzenie, że ich miasto jest największe na świecie. Bo nie może się zmieść w jednym państwie.
Dzisiaj o godzinie 19. na rzeszowskim Podpromiu odbędzie się finałowy, galowy koncert zespołów. Polonusi pilnie się do niego przygotowują od kilku dni. Będzie to jednocześnie oficjalne pożegnanie z uczestnikami XV Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W czwartek cześć z nich wraca do domów, inni wyruszają zwiedzać nasz kraju lub odwiedzić mieszkające tu rodziny.

Szymon Jakubowski

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.