Konferencja Episkopatu Polski czyli… ważne sprawy i wzruszające chwile

Fot. Łukasz Solski

PRZEMYŚL. Trwające trzy dni zebranie plenarne KEP zakończyło się…

Dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II, jubileusz ćwierćwiecza święceń biskupich metropolity przemyskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Józefa Michalika oraz wybór nowego sekretarza generalnego KEP i zatwierdzenie nowych zasad pochówku z kremacją zwłok – to były główne tematy na plenarnym zebraniu KEP w Przemyślu, które trwało od piątku (14 października) do niedzieli (16 października), ale nie jedyne. Dyskutowano  nad 37 ważnymi tematami. Biskupi nie kryli, że rozmawiali także o polityce i wynikach ostatnich wyborów, ale obyło się bez radykalnych wypowiedzi.

To było 356. i drugie w Przemyślu zebranie plenarne KEP. Zjechało na nie około 70 biskupów z całej Polski, przybył także nuncjusz papieski. Członkowie KEP wybierali nowego sekretarza generalnego. Piastujący tę funkcję bp Stanisław Budzik został bowiem mianowany abp. metropolitą lubelskim. Zastąpił go nowo wybrany sekretarz generalny, bp Wojciech Polak. Po dwóch 5-letnich kadencjach zakończył też pracę przewodniczącego komisji ds. misji, bp Wiktor Skworc. Tę funkcję obejmie pochodzący z Hawłowic w diecezji przemyskiej, bp ełcki, Jerzy Mazur. Biskupi wybrali też członków nowo powstałego w komisji ds. duszpasterstwa Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.

Kremacji Kościół nie mówi “nie”

Dyskutowano też nad zasadami godnego pochówku zmarłych skremowanych. Szczegóły poznamy 13 listopada, kiedy to we wszystkich kościołach odczytany zostanie list pasterski na ten temat. Wiadomo jednak, że w punkcie 4. zatwierdzonych zasad dopuszcza się nabożeństwo żałobne nad prochami zmarłego, już po kremacji. – Kościół odrzuca kremację, ale tylko wówczas, gdy ma być ona wyrazem braku wiary w zmartwychwstanie, albo wyrazem braku szacunku dla ciała ludzkiego, także po śmierci – podkreślił zastępca przewodniczącego KEP, abp Stanisław Gądecki dodając, że jakkolwiek Kościół preferuje tradycyjny od stuleci pogrzeb zwłok, a nie prochów, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wiernych w tej sprawie. – Możliwe będzie odprawienie nabożeństwa nad prochami w urnie na przykład wówczas, gdy wierny zmarł poza granicami kraju i sprowadzenie jego zwłok było znacznie trudniejsze, niż prochów – wyjaśnił abp Gądecki. Taki pogrzeb możliwy będzie także wówczas, gdy żałobnicy przybywają na pogrzeb z bardzo daleka.

1 proc. podatku na Kościół?

Rzecznik Episkopatu. ks. dr Józef Kloch mówił o pomyśle likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpieniu go dobrowolnym datkiem na rzecz wybranego związku wyznaniowego. – Pomysł nie jest nowy – zauważył ks. Kloch. – Warto też wyjaśnić, że nie ma tu mowy o podatku kościelnym – dodał. – Projekt zakłada, że można będzie niezależnie od obecnej możliwości przekazania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego, przekazać kolejny 1 proc. na związek wyznaniowy – rozwiał wątpliwości rzecznik Episkopatu.

Wyniki niedawnych wyborów i dobry wynik w nich Ruchu Poparcia Janusza Palikota oraz działania lidera w kierunku usunięcia z sali sejmowej krzyża abp Józef Michalik skomentował: – To wyzwanie dla ochrzczonych – powiedział metropolita przemyski. – Nie raz były już próby usuwania krzyża z różnych miejsc i zawsze budziło to sumienia wierzących. To kolejna taka próba – dodał.

Jubileusz metropolity

Zebranie plenarne KEP zakończyła uroczysta msza św. koncelebrowana, której przewodniczył obchodzący 25-lecie więcej biskupich abp Józef Michalik.  Sakrę biskupią otrzymał z rąk Jana Pawła II, dziś błogosławionego. O przyjaźni pomiędzy beatyfikowanym niedawno zmarłym Ojcem Świętym, a metropolitą przemyskim, o zaufaniu i trudzie, a także harcie ducha abp J. Michalika mówił w homilii kard. Stanisław Dziwisz.  Na ręce przewodniczącego KEP i wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), bo i tę funkcję abp Michalik od niedawna sprawuje, przekazane zostały relikwie bł. Jana Pawła II. Jak udało nam się dowiedzieć od swej diecezji jubilat otrzymał Księgę Pamiątkową Darów Bożych. Jest to niezwykły zbiór szczerych, z serca płynących, własnoręcznie napisanych darów bożych, jakie dla metropolity wypraszają inni.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
janosik
janosik
9 lat temu

… i nie moce piekielne ale rozum i dojrzała świadomość społeczna wyznaczy miejsce kościoła w zyciu człowieka.Kościół to społeczność,jednak rozpasany kler zagarnął i tą dziedzinę życia człowieka,ustala swoje prawa,narzuca dogmaty i łupi poddanych.Na przestrzeni dziejów wszystkie społeczności miały zawsze ogromny problem właśnie z funkcyjnymi kościoła którzy byli hamulcowymi nauki,postępu i racjonalnego myślenia.Trudno nie wspomnieć o niewinnie przelanej krwi baranków na stosach inkwizycji,wojnach krzyżowych i postawach nie godnych człowieka.Nie inaczej rzecz ma się i dzisiaj,jednak ubrawszy białe rękawiczki wydaje im się iż nie zostawiają odcisków.Szkoda że to Polska właśnie jako jeden z nielicznych już krajów świata dalej znaczona jest krwiożerczym piętnem… Czytaj więcej »

nollet
nollet
9 lat temu

W normalnym demokratycznym kraju, w którym nie ma już analfabetyzmu religia-bez względu na nazwę, musi pełnić rolę folkloru i tylko folkloru. W naszym kraju w XXI wieku, kler za sprawą popieranych przez siebie polityków sprowadził nasz kraj do średniowiecza! Demonstrowana dewocja, przez ludzi upośledzonych umysłowo, histeria związana z Karolem Wojtyłą wystawia nam w Europie i na świecie świadectwo narodu idiotów Niczym polski ortodoksyjny katolicyzm nie różni się od wiary ortodoksyjnego Żyda , czy Araba! W przestrzeniu publicznej – jak nigdzie indziej na świecie stoją krzyże, figurki matki , co zawsze jest dziewicą! Psy, biegają po okolicy podnoszą łapę i sikając… Czytaj więcej »

babcia zosia
babcia zosia
9 lat temu

podejrzewam żeś wielebny,ale to i dobrze bo pewnie dociera że VOX POPULI,VOX DEI.Jestem osoba mocnej wiary i w kapłanie chcę widzieć przyjaciela,przewodnika i zgodnie z powołaniem oddanego Bogu i ludziom a, nie łupieżcę który nie odprowadzi zmarłego na miejsce spoczynku bez uiszczenia taryfy,podobnie jest z sakramentami.Wybiórczo-w zależności od wysokości wpłaty dopuszcza się do sakramentów nawet bez wymaganych nauk,czy dokumentów a, co się wyprawia z przygotowaniem dzieci do I-szej komunii świętej-to już są kpiny.A,co do rozpasania sług to myślę że wypowiadać się nie trzeba,fakty są znane i każda parafia ma wiele szeptanych wieści a, szeptanych tylko dlatego iż sutanna jeszcze ma… Czytaj więcej »

babcia zosia
babcia zosia
9 lat temu

Sprawa jest prosta i nie trzeba lat,pokoleń na zmiany.Państwo musi przestać finansować poczynania kleru.Chcą uczyć religii-proszę bardzo ,kto będzie miał ochotę pójdzie po lekcjach do salki katechetycznej a, z tymi kapelanami też zrobić porządek,gdzie się nie ruszyć -kapelan a, w wojsku ,policji,strazy to same generały prawie.Przecież to oni dobrowolnie-podobno mając powołanie oddają się na służbę kościoła a, kościół to my i wychodzi na to że to nie wożnica kierue wozem ale koń.Kiedyś wożnica miał jeszcze bat-bardzo by się dzisiaj przydał bo koń ciągnie w drugą stronę

gościu
gościu
9 lat temu
Reply to  babcia zosia

Oj Babciu, Babciu, kto niby tym woźnicą jest? Ludzie??? Jak my nie potrafimy (mówię o Polakach) nawet razem czegoś zrobić. No przepraszam, umiemy wszystko rozwalić, to nam wychodzi, że hoho. I nie ma się co dziwić, że młodzież wybiera kogo wybiera. Czyli kogoś, kto obiecuje im nic, tylko tyle, że będą sobie mogli maryśkę zapalić. A Kościół, to nie jest jakieś stowarzyszenie, więc jak nie jesteś wierzącym człowiekiem, to nie wypowiadaj się w tych sprawach. Tak, tak, wiem, powiesz Bóg tak, ale Kościół nie. Ciekawe ile o tym Bogu wiesz? I gdzie go spotykasz? Pryszczaty, ilu znasz księży pijaków, czy… Czytaj więcej »

stary czytelnik
stary czytelnik
9 lat temu
Reply to  gościu

Gościu przemądry, wielbić Boga a wielbić Rydzyka to jednak jest różnica. Więcej: wielbić Boga prawdziwie i kochać Kościół to mieć przed oczyma problem Rydzyka, jego stacji (prywatnej a nie kościelnej – bo tu jest kuty na 4 kopyta, gdyż dzięki temu jest praktycznie nieusuwalny przez zwierzchników kościelnych), jego fundacji i nieodwracalnych szkód, jakie wyrządza wizerunkowi katolików i kościołowi w Polsce. Chciałbym się mylić, ale brak refleksji nad tym problemem i brak środków zaradczych może się przyczynić do tego, że to Rydzyk i jego siejąca ignorancję religijną i społeczną nienawiść twierdza, oblężona wyimaginowanymi wrogami (kto nie jest z nami jest przeciw… Czytaj więcej »

mania
mania
9 lat temu

a czy ktoś kogoś zmusza do słuchania

jelito grube
jelito grube
9 lat temu

zebrali się i zaczęli wymyślać a, to pochówki podwójne a, to podatek obywatelski na księdza.Już z nimi trudno wytrzymać -chociażby chrzty,komunie i śluby.Przecież to co wyprawiają z tymi dzieciakami do 1-szej komunii woła o pomstę i na kazdym spotkaniu kasa,kasa ,kasa, powariowali zupełnie

Marek
Marek
9 lat temu

Nowy rząd /przepraszam/ gó.no zrobi.
W polskiej sytuacji są potrzebne zmiany pokoleniowe i dopiero wtedy nieotumaniona młodzież uzmysłowi „czarnym” gdzie ich miejsce.
No ale jak wybiera się do Sejmu czy Senatu Talibów to potem nie róbmy zdziwionych min, że wszystko otrzymują.

pryszczaty
pryszczaty
9 lat temu

radykalnych wypowiedzi nie było.Oni zawsze się dostosują-za komuny większość z nich współpracowała z SB ,teraz też będą mili bo tu o kasiorkę idzie.Jak zaczną wojować to im kranik szybko przykręcą a, ksiądz ma status i poziom życia też musi mieć ,zaś czasy rzemyków na nogach i ubogiego klechy minęły.Denerwuje jedynie wsadzanie nochala w nie swoje sprawy,rozpasanie i wynaturzenia-sexualne też nie mówiąc o wszechobecnym alkoholiżmie.Mam nadzieję iż nowy rząd upora się i z tym problemem, zwłaszcza że świadomość społeczna jest już dojrzała i chcemy aby miejsce klechy było w kościele