Konflikt o podziemną trasę

Podziemną trasę utworzono po II wojnie światowej w XIV i XV-wiecznych piwnicach pod miastem dzięki wysiłkowi PTTK. Fot. Bogdan Myśliwiec

SANDOMIERZ. Kto powinien czerpać zyski z podziemnej trasy turystycznej? Do tej pory pieczę nad atrakcją sprawowało i zyski liczyło PTTK. Teraz chce ją przejąć miasto.

Nie było zbyt wielu turystów, nie było się o co kłócić. Odkąd jednak Sandomierz przyciągnął do siebie turystów i w okresie letnim jest ich tak dużo, że ledwie mieszczą się w restauracjach i hotelach, władze miasta postanowiły zadbać o to, by wpływy z ich obecności trafiały do miejskiego budżetu.

Samorząd Sandomierza chce, by wpływy z turystyki zasilały budżet miasta, a nie jak to dotąd było konto PTTK. Zgodą radnych, miasto przejęło właśnie zarząd nad Muzeum Okręgowym mieszczącym się w Zamku Królewskim. A w ubiegłym tygodniu burmistrz wystąpił do PTTK o przekazanie Bramy Opatowskiej i Podziemnej Trasy Turystycznej. Chce połączyć administrowanie wszystkimi trzema zabytkami i przekazać je Sandomierskiemu Centrum Kultury.  PTTK nie chce oddać zysków i atrakcji.

Inwestycja PTTK
Przypomnijmy, Podziemna Trasa Turystyczna to jedna z tych atrakcji, które “musi” zobaczyć każdy ciekawy miasta przybysz. Obiekt ten został przygotowany do zwiedzania z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Sandomierzu po II wojnie światowej.

– Na ogólny koszt udostępnienia Podziemnej Trasy Turystycznej wynoszący 4 miliony zł., 1,8 miliona to wkład PTTK, w tym 1,5 miliona to zaciągnięty kredyt. Brama Opatowska i Podziemna Trasa Turystyczna zostały przekazane PTK – PTTK nieodpłatnie, na czas nieokreślony. W ciągu dziesiątek lat użytkowania i opieki nad tymi obiektami ponieśliśmy duże nakłady na zachowanie substancji poprzez modernizacje, remonty oraz nakłady na promocje obiektów i miasta.  Od początku PTTK wzbogaca także kasę miasta wpłacając na jego rzecz z wypracowanego dochodu znaczne sumy ostatnio w wysokości ok. 250 000 – dwieście pięćdziesiąt tysięcy rocznie – informuje zarząd PTTK.

Oddajcie klucze
Władze Sandomierza w ubiegłym tygodniu wystąpiły do PTTK o oddanie kluczy do Podziemnej Trasy Turystycznej. Towarzystwo kluczy jednak nie oddało i nadal wpuszcza turystów na swoje konto.

– Ostatnie negatywne nastawienie władz miasta do PTTK odbieramy jako obraz zazdrości i niezasłużoną karę za nasze zaangażowanie w rozwijanie turystyki. Działania te z punktu doświadczenia są niczym uzasadnione i prowadzone są na szkodę miasta – nie kryje zarząd PTTK.
Ile pieniędzy zostawiają turyści zwiedzający Podziemną Trasę Turystyczną?

Oficjalnie PTTK nie ujawnia, informując, że dane takie przekazuje do Urzędu Skarbowego. Nieoficjalnie mówi się, że musi to być nie mniej niż 800 tysięcy złotych rocznie. Przez podziemia przechodzi bowiem około 120 tysięcy turystów.

Małgorzata Rokoszewska

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
czytelniczka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
czytelniczka
Gość
czytelniczka

I mają rację.Popieram PTTK,Jak mają za mało pieniędzy niech oddadzą swoje pobory i diety,a jak krawiec podły to mówi,ze materiał się skurczył.