Koniec lokat “antybelkowych” niestraszny klientom

KRAJ. Bankowcy znaleźli sposób na fiskusa.

Rząd analizuje projekt ustawy okołobudżetowej, która dzięki zniesieniu lokat „antypodatkowych” spowoduje, że budżet państwa zwiększy swoją pulę o 380 mln zł. Bankowcy nie pozostali obojętni i już znaleźli sposób na fiskusa.

 Do tej pory łączna pula lokat “antybelkowych” szacowana była na blisko 60 miliardów złotych. Jacek Rostowski, Minister Finansów z ramienia PO, dąży do ich likwidacji. Plany pojawiły się już przed wyborami, ale na ich czas sprawa ucichła.

Pomysły banków
Analitycy bankowi poszukiwali pomysłów na nowe lokaty “antybelkowe”. Jak donosi dziennik “Gazeta Prawna” swoje oferty przygotowali już m.in. Idea Bank, Getin Noble Bank, Meritum Bank. Ten pierwszy proponuje założenie rocznej lokaty z dzienną kapitalizacją, z którego odsetki osiągną poziom 52,52 proc. Do końca roku jesteśmy zwolnieni z podatku, a w nowym – dostaniemy opodatkowany procent. Bez względu na ewentualne zmiany w przepisach mamy zagwarantowany 5,9 proc. w skali roku. Czyli tyle samo, co 7,5 proc. na zwykłej lokacie.

Meritum Bank w swojej ofercie zamieścił 12-miesięczną lokatę z gwarancją. Klient otrzymuje odsetki (6,01 proc.) mimo zmian w przepisach, które mogłyby się pojawić. Odsetki na tradycyjnej lokacie wynosiłyby 7,65 proc.
Z kolei Getin Bank oferuje antypodatkową lokatę Turbo. Lokata 6-miesięczna pozwoli nam zarobić ponad 28 proc. Minusem jest to, że po Nowym Roku oprocentowanie spadnie do 0,1 proc. Średnie roczne odsetki będą wynosić 5,83 proc (na zwykłej lokacie oprocentowanie byłoby równe 7,3 proc).

Co chce zmienić ustawa?
W ustawie określono nowe zasady zaokrąglania podatków. Do tej pory lokaty o wartości nie wyższej niż 15 tys. zł były nieopodatkowane, a więc cały zysk wracał do klienta. Kwoty podatku zaokrąglane były do jednego złotego. Gdy wynosiły 50 gr, zaokrąglano je do zera. W efekcie codzienny zysk z odsetek w wysokości 2,5 zł był zwolniony z opodatkowania.  Po wejściu ustawy w życie wartość podatków będzie zaokrąglana do groszy w górę. Jeśli nas zysk wyniesie 2,49 zł dziennie, a podatek 49 gr, to będziemy musieli zapłacić ten podatek. Czyli mniej odłożymy.
Szacowany czas wejścia w życie ustawy to marzec.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
9 lat temu

jeżeli założę lokate antybelkową półroczną przed końcem grudnia 2011 i przepisy wejdą w życie w marcu 2012roku to czy w czerwcu odzyskam swoje pieniądze czy moimi zyskami bede musiał dzielić sie już z Tuskiem. Niby prawo nie działa w stecz choć jeżeli to z korzyścią dla złodziei ktorzy sami tworzą prawo to mam pewne obawy

jonek
jonek
9 lat temu

Na chwilę obecną taki lokaty to czysta strata. Jedyną formą oszczędności, która daje dobry procent to fundusze inwestycyjne. Są sposoby aby odroczyć podatek Belki a zyski są często znacznie powyżej inflacji i prowizji.