Koniec marzeń o IKEI?

1. Na działkach przy drodze krajowej nr 4 w Świlczy jest tablica informująca o budowie centrum handlowego IKEA, ale wciąż nie wiadomo, kiedy rozpoczną się tam prace. Fot. Wit Hadło

ŚWILCZA. Budowa centrum handlowego ze sklepem meblarskim miała ruszyć w ub. roku. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy się rozpocznie.

Ponad trzy lata temu szwedzki koncern IKEA zapowiedział budowę centrum handlowego w podrzeszowskiej Świlczy. Zakupiono pod inwestycję 60 hektarów i w ubiegłym roku miały się rozpocząć roboty. Jednak dotąd nie wbito nawet pierwszej łopaty, a przedstawiciele Grupy IKEA w Polsce nie informują o żadnych terminach.

Szwedzi kupili teren między droga krajową a linią kolejową Rzeszów-Kraków. Były to grunty rolne. Inwestycja ma kosztować 200 mln zł. Według planów, budowa miała się rozpocząć w ubiegłym roku i zakończyć pod koniec 2014 roku. Już wiadomo, ze termin ten nie zostanie dotrzymany.

W centrum handlowym wraz ze sklepem meblowym IKEA ma znaleźć pracę 2,5 tys. osób. Sama IKEA ma mieć ok. 33 tys. mkw. Ma tam też powstać parking na 4 tys. samochodów. Łączna powierzchnia handlowa wszystkich obiektów ma wynieść 120 tys. metrów kwadratowych.

– Nie mam żadnych informacji, kiedy rozpoczną się prace przy budowie centrum handlowego IKEA – mówi zaniepokojony opóźnieniem budowy Wojciech Wdowik, wójt gminy Świlcza. – Liczymy na zatrudnienie mieszkańców oraz wpływy z podatków do budżetu gminy. Nie wiem dlaczego dotąd inwestor nie podjął żadnej decyzji w tej sprawie.

Również Karolina Horoszczak, rzecznik prasowy Grupy IKEA w Polsce, nie ma żadnej wiedzy na temat terminu rozpoczęcia prac przy budowie sklepu meblowego IKEA. – W Świlczy koło Rzeszowa posiadamy teren pod budowę, ale jest on zabezpieczony pod kątem naszych przyszłych inwestycji – poinformowała K. Horoszczak. – Na razie nie możemy podać żadnego terminu otwarcia sklepu IKEA ani centrum handlowego.

Według nieoficjalnych informacji, jakie udało się nam uzyskać, wynika, że powodem opóźnienia są procedury administracyjne. Niestety, szwedzki koncern odłożył na później budowę centrum pod Rzeszowem, a rozpoczął  ją w Lublinie.

Mariusz Andres

13
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
zorientowanyImię (wymagane)PPiwaner Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zorientowany
Gość
zorientowany

Od ponad roku wiadomo ze IKEA nie będzie budować sklepu na podkarpaciu bo podjeła decyzję o budowie sklepu w Lublinie. Rok temu w mediach lubelskich była informacja ze te szwedzka inwestycje udało się przyciagnac do Lublina. Dlaczego nie w Rzeszowie? Bo Rzeszów jest zmonopolizowany i władze miasta wspierają rozwój powierzchni sklepowych dla jednego tylko przedsiebiorcy. Mayland nie wybudował Bella Dolina, Carrefour też przez 15 lat nie wybudował swojego sklepu w Rzeszowie to samo z centrum res vita. Pytanie dlaczego tak ważni inwestorzy nie mogli nic zrobić żeby powstały ich sklepy w Rzeszowie to dziennikarze powinni zadać uczestnikom ostatniego spotkania u… Czytaj więcej »

Imię (wymagane)
Gość
Imię (wymagane)

moze niech wojt zajmie sie lepiej remontem drog w swojej gminie.

PP
Gość
PP

@er.
Na Ukrainie jest od dawna IKEA.

er
Gość
er

a na ku….we chamstwu ikea ?

karwowski
Gość
karwowski

a moze by ten teren przekazać amerykanom ? niech sobie tu dalej Arabów torturują
a nuż się któryś przyzna ….?

Paulina P.
Gość
Paulina P.

ufff a już myślałam, że nie bedzie tej ikei… :]

ROMAN
Gość
ROMAN

ja wiem – budowa ruszy w grudniu po południu – wtedy będzie cacy

bibi
Gość
bibi

Wszystko przez pragnących nachapać się właścicieli gruntów. Tu zawsze będzie zaduupie. Już nawet nie Polska B, a zwyczajnie Polska C.

iwan
Gość
iwan

Centrów handlowych i powierzchni handlowych w Rzeszowie jest najwiecej w Polsce wiec IKEA zbadała rynek i stwierdziła, że może poczeka aż ewentualnie Ukraina przystąpi do Unii Europejskiej.

karwowski
Gość
karwowski

Następną służbową podróż powinien marszałek – podróznik odbyć do Szwecji
Wiadomo ze Pańskie oko konia tuczy, a Karapyta wie jak się tuczyć ….

Niech żyje obrotowa partia PSL, która moze z kazdym i przeciw każdemu !!!!

Jan
Gość
Jan

popieram Pana Kazia, a do tego tytuł raczej sugeruje że Ikei nie będzie, a nie że budowa się opóźnia. Dno

olo
Gość
olo

Hura będzie IKEA!

Kaziu
Gość
Kaziu

Hmmm…. Pan redaktor Mariusz napisał 10 zdań i w nich po trzykroć powtarza, że budowa IKEI w Świlczy miała rozpocząć się w ubiegłym roku, ale się nie rozpoczęła. Ja rozumiem, jak mi się coś raz powie i nie trzeba tak powtarzać. Myślę, że większości Czytelników też wystarczy raz. Nie jesteśmy tumanami panie Mariuszu.