Koniec przebudowy miejskiej oczyszczalni ścieków

Fot. Wojciech Konieczko/SPGK
Fot. Wojciech Konieczko/SPGK

SANOK. Zakończyła się największa inwestycja komunalna w historii Sanoka dotycząca miejskiej oczyszczalni ścieków i ujęcia wody. Dzięki prawie 124 mln zł brutto, obiekty te spełniają wszelkie normy i będą służyły mieszkańcom przez kolejne lata.

Prace zostały przeprowadzone w ramach realizowanego przez Miasto Sanok za pośrednictwem Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Sanok”. Projekt obejmował 5 zadań.

Przygotowania do tego wielkiego przedsięwzięcia trwały od lat. Od 2006 roku prowadzone były działania związane z opracowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej. W 2009 roku złożono wniosek o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Rok później projekt otrzymał dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja, na którą Sanok czekał od lat, ruszyła w 2011 roku. Nikt nie miał wątpliwości, co do niezbędności tego zadania. Zarówno oczyszczalnia ścieków, jak i ujęcie wody były już technologicznie przestarzałe, stąd potrzeba ich modernizacji.

– Do wielkiej przebudowy systemu wodociągów i kanalizacji skłoniły nas także przepisy i normy unijne, którym miasto musi sprostać. Niespełnienie ich skutkowałoby w przyszłości płaceniem drastycznych kar. Dzięki tej inwestycji unowocześniono technologię oczyszczania ścieków, co bezsprzecznie wpłynie na poprawę środowiska doliny Sanu, więc będzie miało także wymiar ekologiczny. Pozwoli to na sprostanie polskim i unijnym przepisom. Jednak to nie jedyne korzyści. Mieszkańcy będą pili wodę o najwyższych standardach. Realizacja projektu zaowocuje także niezawodnością jej dostaw – tłumaczy dr Wojciech Blecharczyk, burmistrz Sanoka.

Mniejsze koszty niż zakładano
Początkowo koszty zadania miały sięgać 143 mln zł netto, jednak po rozstrzygniętych przetargach, okazało się, że zadanie zamknie się w kwocie prawie 101 mln zł netto, przy dofinansowaniu prawie 63 mln zł netto. Pozostała część wydatków stanowiąca wkład własny, pochodziła z emisji obligacji przychodowych, a także ze środków własnych SPGK. W 2012 roku NFOŚiGW przyznał przedsiębiorstwu dofinansowanie w formie dopłat do ceny wykupu obligacji, co w sumie dało kwotę ponad 5 mln zł.

ga

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments