Koniec „Rodziny na Swoim”. Co dalej z dopłatami do mieszkań?

W nowym programie wyłączone z dopłat zostaną mieszkania używane. Fot. Arkadiusz Rogowski

KRAJ, PODKARPACIE. Nowy program państwowych dopłat do mieszkań „Mieszkanie dla Młodych” ruszy dopiero w 2014 roku.

31 grudnia 2012 roku wygasa program „Rodzina na Swoim”. W ciągu 5 lat skorzystało z niego aż 176 tys. rodzin i singli. W ramach nowego programu „Mieszkanie dla Młodych” państwowe dopłaty do mieszkań dla młodych ruszą na nowych zasadach dopiero w 2014 roku. Warto poczekać na „MdM” czy może lepiej się pośpieszyć i zdążyć na” RnS”? Jakie są najważniejsze różnice między nowym a dotychczasowym programem?

– W „RnS” państwo dopłaca do kredytu, czyli do odsetek, a w „MdM” będzie dopłacać jednorazowo do wkładu własnego na starcie i ewentualnie później do kredytu w momencie, gdy urodzi się trzecie dziecko – mówił w poniedziałek w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Kupując pierwsze mieszkanie, bezdzietne małżeństwa i single w wieku do 35 lat, będą mogły liczyć na 10% dopłaty do kredytu mieszkaniowego, zaś rodziny z jednym lub dwoma dziećmi na 15 proc. Jeżeli w ciągu kolejnych pięciu lat małżeństwo doczeka się trzeciego potomka, to państwo dołoży kolejne 5 proc. wartości mieszkania.

Czy to mniej, czy więcej niż w „RnS”? Według symulacji ekonomistów, dopłaty w „MdM” stanowić będą około 60 proc. sumy hipotetycznych oszczędności w ramach „RnS”. Można zatem powiedzieć, że nowy program będzie mniej hojny dla młodych Polaków. Plusem dopłaty w ramach „MdM” będzie jednak to, że jako wkład własny pomoże ona młodym w zaciągnięciu kredytu, ale tylko wtedy jeśli kupią nowe mieszkanie.

Wykluczone z państwowych dopłat zostaną bowiem mieszkania używane, a także domy i działki budowlane. Identyczna pozostanie natomiast maksymalna wielkość kwalifikowanego mieszkania, która wynieść ma 75 m. kw. Według rządowych planów, program ma wspierać budownictwo wielorodzinne, co praktycznie wyklucza z niego wsie i mniejsze miasteczka.

Arkadiusz Rogowski

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o