Koniec Rzeczpospolitej Babskiej

Przez osiem lat “Rzeczpospolitą Babską” w Pawłosiowie z sukcesami kierowała Halina Węgrzynowska. Po latach jednak, z woli wyborców, władza przechodzi w męskie ręce

PAWŁOSIÓW. Przez lata gminą niepodzielnie rządziły kobiety. Po ostatnich wyborach ster władzy przejmują meżczyźni

Po ośmiu latach, dzisiaj symbolicznie przestanie istnieć „Rzeczpospolita Babska” w niewielkiej gminie Pawłosiów koło Jarosławia. Na sesji rady gminy na stanowisko wójta zaprzysiężony zostanie Mariusz Reń, pierwszy od dwóch kadencji mężczyzna na kierowniczym stanowisku w tej miejscowości.
Rządząca gminą od 2002 roku Halina Węgrzynowska, uważana za osobę związaną z Polskim Stronnictwem Ludowym przegrała wybory w II turze z dotychczasowym przewodniczącym gminnej rady Mariuszem Reniem różnicą niespełna trzystu głosów. Byłą to niespodzianka. Węgrzynowska uchodziła za faworytkę wyborów, nawet jej przeciwnicy podkreślali jej wiele zasług. Pawłosiów był wysoko notowany w rankingach ogólnopolskich gazet pod względem nakładów inwestycyjnych na jednego mieszkańca. Sama Węgrzynowska zdobywała wiele nagród za swoją pracę.

Nieformalne miano „Rzeczpospolitej Babskiej” Pawłosiów zyskał przez to, że przez lata we władzach gminy dominowały kobiety. Halina Węgrzynowska, zanim została wybrana na wójta była przez wiele lat sekretarzem gminy. Kobiety do dzisiaj pełnią najważniejsze funkcje w Pawłosiowie, kierują wszystkimi wydziałami urzędu. I ich zaangażowanie docenia nawet wój-elekt Mariusz Reń.

– Na pewno nie będzie rewolucji. Większość kobiet w urzędzie pozostanie. Sprawdziły się. Czas ich rządów w gminie nie był czasem straconym, Mimo wszystko oceniam ten okres pozytywnie, są pewne osiągnięcia, gmina wyraźnie się rozwinęła – mówi nowy wójt Mariusz Reń, który dzisiaj oficjalnie przejmie władzę w gminie.

Szymon Jakubowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments