Koniec z szarą strefą?

Propozycja legalizacji pracy dorywczej skierowana jest m.in do sprzątaczek. Fot. Wojciech Piątkowski

PODKARPACIE. Ministerstwo Pracy ma w planach legalizację pracy dorywczej.

Osoby, które pracują nie więcej niż 20 godz. tygodniowo będą mogły wkrótce wyjść z szarej strefy. Kto zechce legalnie zatrudniać np. ogrodnika, będzie to mógł zrobić bez rejestrowania pracownika.

Nowe przepisy należą do przygotowywanej przez resort pracy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Pracownicy będą się rejestrowali w specjalnych rejestrach prowadzonych przez centra aktywizacji zawodowej. Centra załatwią sprawy formalne związane z pracą dorywczą. Zatrudnieni będą tylko płacić niską, zryczałtowaną składkę. Wykonywana praca nie może zajmować jednak więcej niż 20 godz. tygodniowo.

Propozycja skierowana jest w szczególności do sprzątaczek, niań, pomocy domowych i osób pracujących w gospodarstwach rolnych. Ministerstwo szacuje na 100 tysięcy liczbę osób, które pracują dorywczo w szarej strefie.

jp

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
all
all
8 lat temu

wystarczy się zarejestrować i co miesiąc płacić mały (na początek) haracz. W końcu i tak niczego to na prawdę nie zmieni, bo kto ma pracę dorywczą to będzie ją miał, a kto nie ma to niestety wcale mu to nie pomoże. No ale przecież każda kasa się przyda. To taki sprytny sposób na wyciągnięcie od ludzi następnych pieniędzy, dając im w zamian tylko iluzję.

Staszek
Staszek
8 lat temu

Kiedyś KC PZPR wiedział co jest dla nas najlepsze. Aktualnie tę rolę przyjęły wszystkie ministerstwa i urzędnicy państwowi.. Na litość nic nie chcę od państwa dostawać tylko niech mi nie przeszkadza i mnie nie okrada