Koniec z szukaniem lekarza w nocy

PODKARPACIE. Od 1 marca zmieniają się zasady nocnej i świątecznej opieki medycznej. Mają ułatwić choremu dostanie się do lekarza

Wreszcie każdy ubezpieczony, bez względu na miejsce zamieszkania, będzie mógł skorzystać z pomocy tam, gdzie będzie miał najbliżej, a nie jak do tej pory, po godzinie 18 i w dni wolne od pracy, kiedy pacjent musiał korzystać z placówki wskazanej przez swojego lekarza rodzinnego (czyli z tą, z która dany lekarz miał umowę).

– Konkurs został już ogłoszony, do końca lutego zostaną wyłonione w konkursie ofert placówki, które uzyskają umowę z POW NFZ na świadczenia w ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Ich listy zostaną podane do publicznej wiadomości – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie. – Dotychczas takie zadanie w Rzeszowie pełniły Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, Centrum Medyczne Medyk, Palomed, ZOZ nr 1 i ZOZ nr 2 w Rzeszowie.

Ma być lepiej dla chorego

Według nowych zasad liczba dyżurujących lekarzy i pielęgniarek ma zależeć od liczby mieszkańców. Na każde 50 tysięcy ubezpieczonych będzie przypadać jeden zespół składający się z lekarza i pielęgniarki. Przy populacji Rzeszowa, blisko 180 tysięcy osób powinno być 4 zespoły dyżurujące, które będą udzielać świadczeń ambulatoryjnych i w domu chorego. Do konkursu może przystąpić każda placówka spełniająca wymagania przewidziane w przepisach. Dodatkowo przy wyborze będą decydować takie kryteria, jak np. zapewnienie diagnostyki rentgenowskiej i laboratoryjnej w miejscu udzielania świadczeń.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments