Koniec z umowami na czas określony?

Czy obowiązujące w Polsce dwa rodzaje umowy o pracę zostaną zastąpione jednym? Fot. Wit Hadło

Nowa propozycja Komisji Europejskiej daje nadzieje milionom pracowników na pewniejszą pracę.

Już wkrótce krytykowane przez miliony Polaków umowy o pracę na czas określony mogą zniknąć z rynku pracy. Komisja Europejska proponuje, by zastąpiła je jedna umowa na czas nieokreślony, ale z odpowiednio długimi okresami próbnymi. Przyczynić ma się to do zrównania uprawnień wszystkich pracowników.

Polacy nie chcą, ale muszą

Do tej pory w zdecydowanie lepszej sytuacji były osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas nieokreślony. W przypadku wypowiedzenia pracodawca musiał je uzasadnić, a pracownikowi  przysługiwał długi, nawet trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Jeszcze większe znaczenie ma to, że osobom z umowami na czas określony trudno jest otrzymać kredyt, co za kolei często przekłada się na komplikacje w życiu rodzinnym. To właśnie Polska dzierży niechlubną palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o liczbę takich umów. W poprzednim roku na tej podstawie pracowało około 3,5 mln Polaków!

Gwarancji zatrudnienia nie będzie

Propozycje Komisji Europejskiej zakładają, że pracownicy byliby zatrudnieni na podstawie jednolitej, stałej umowy o pracę (ang. “single, open-ended contract”) i wraz ze stażem pracy nabywaliby kolejne przywileje pracownicze: prawo do odprawy, do dłuższego urlopu wypoczynkowego, do dłuższego okresu wypowiedzenia oraz możliwość powrotu do pracy w razie bezprawnego zwolnienia. Pracodawca nie miałby oczywiście obowiązku zawarcia stałej umowy po upływie wskazanego w umowie okresu próbnego (np. 6-miesięcznego), więc pracownik przez długi czas nie miałby jakiejkolwiek pewności, że zdobył pracę na dłużej. Niemniej jednak w porównaniu do obecnych warunków umowy o pracę na czas określony nowa propozycja wypada in plus.

Z nową umową pewniejszy los

Eksperci od prawa pracy zwracają jednak uwagę, że usunięcie umów na czas określony wydaje się mało realne, bo jednolita umowa na czas nieokreślony, nawet z długimi okresami próbnymi, nie sprawdzi się w niektórych rodzajach pracy np. dorywczych. Dużo zależy tu jednak od polskiego rządu, który sprecyzuje w ustawie ostateczną propozycję Komisji Europejskiej. Gdyby obecną wersję jednolitej umowy o pracę udało się wprowadzić, to los milionów Polaków zatrudnionych na czas określony byłby dużo pewniejszy.

Arkadiusz Rogowski

Koniec z umowami na czas określony?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Franek
Franek
9 lat temu

To jeszcze płace minimalną niech wyrównają w całej unii i będzie sprawiedliwie !

Janek
Janek
9 lat temu

nawet jak beda obowiazywac umowy dozywotnie to przy tych placach w Polsce w stosunku do cen najmu mieszkan, zywnosci, paliwa itd daje to „przyszlosciowa” perspektywe zycia na kredyt bez i tak pewnosci co bedzie jutro.