Koniec z wieszaniem nielegalnych reklam na obiektach zabytkowych

- To porozumienie z prezydentem Krosna podpisujemy po raz pierwszy na Podkarpaciu. Planujemy tego typu kompetencje przekazać także prezydentowi Przemyąla, w tym samym zakresie - mówiła Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacka. Fot. Autor

KROSNO. Dzięki zawartemu porozumieniu samorząd miasta ma stosowne narzędzia, aby egzekwować prawo.

Zostało podpisane porozumienie pomiędzy wojewodą podkarpackim a prezydentem Krosna w sprawie powierzenia niektórych zadań podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków włodarzowi miasta. W praktyce oznacza to bardziej rygorystyczne sprawdzanie legalności tablic i banerów reklamowych wiszących na obiektach w zespole staromiejskim. Jest to pierwsze tego typu przekazanie kompetencji w województwie.

– Jak dotąd nie mieliśmy podstaw prawnych, aby wpływać na wystrój kamienic i innych obiektów zlokalizowanych na Starówce. Te kompetencje posiadał podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków – mówił Piotr Przytocki, prezydent Krosna. – Na obszarze zespołu staromiejskiego, szczególnie chronionym, Rada Miasta Krosna uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego, który szczegółowo określa zasady, jakie obowiązują na tym terenie, dotyczące kolorystyki elewacji, czy wystroju zewnętrznego kamienic. Do tej pory jeśli chodzi o umieszczanie reklam na budynkach w Rynku panowała samowola. Dzięki zawartemu porozumieniu jako gospodarz uzyskałem narzędzia do zwalczania jakichkolwiek działań samowolnych, działań wbrew prawu – podkreślał włodarz Krosna.

To krok w kierunku większej dbałości o estetykę

– Po długiej analizie, jaką przeprowadziłam z podkarpackim wojewódzkim konserwatorem zabytków, Grażyną Stojak, uznałyśmy, że to porozumienie będzie szybszą ścieżką dla tych wszystkich, którzy będą wnioskować o pozwolenie na powieszenie reklamy na zabytkach. Porozumienie to bazuje na mocy: ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o wojewodzie i administracji rządowej. W ramach tych ustaw wojewoda podkarpacki przekazuje stosowne upoważnienia na ręce prezydenta Krosna – mówiła Małgorzata Chomycz- Śmigielska, wojewoda podkarpacka. Wydawaniem pozwoleń zajmować się będzie pełnomocnik prezydenta, czyli miejski konserwator zabytków, Marta Rymar.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments