Koniec z wożeniem ze sobą prawa jazdy

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku kierowcy wsiądą za kółko bez dokumentu prawa jazdy. Fot. Archiwum

Sejm przyjął tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców, dzięki czemu jeszcze w tym roku właściciele pojazdów odczują ułatwienia w zakresie rejestracji pojazdów oraz poruszania się drogą. Zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy, zlikwidowana zostanie karta pojazdu i nalepka na szybę oraz pojawi się możliwość zachowania starego numeru rejestracyjnego.

Jeszcze w tym roku kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą podczas kontroli sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Obecnie za brak dokumentu w samochodzie przewidziany jest mandat w kwocie 50 zł.

Kolejne ułatwienie ma dotyczyć likwidacji obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się w nim miejsce na pieczątki. Dziś taka sytuacja oznacza, że trzeba zapłacić za nowy dokument 54,5 zł. Ten koszt także niedługo zniknie. To jednak nie jedyna zmiana, która pozwoli zaoszczędzić. Kolejnym uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów jest zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,5 zł (karta pojazdu – 75 zł i nalepka kontrolna – 18,5 zł). Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Co więcej, właściciel może sprawdzić historię pojazdu on-line.

Zachowamy tablice rejestracyjne

Na tę zmianę kierowcy czekają od dawna. Na wniosek właściciela pojazdu, będzie możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną. Wraz z opłatą ewidencyjną mówimy o oszczędności rzędu 99,5 zł.

Nowe przepisy przyniosą także możliwość tymczasowego wyrejestrowania pojazdu. W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu od 3 do 12 miesięcy. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Efekt? Dzięki temu uda się ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu.

Kamil Lech

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Anty pislamtwardywyborca Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
twardy
Gość
twardy

Przecież już dawno celebryci popierający PO jeżdżą bez prawka :)

” Piotr Najsztub został uniewinniony od zarzutów spowodowania w 2017 roku wypadku, w którym ucierpiała 77-latka. Miała połamane żebra i kości czaszki. Wyrok sądu w Piasecznie zdumiewa tym bardziej, że dziennikarz w momencie prowadzenia auta nie miał prawa jazdy…”

cytat:
https://telewizjarepublika.pl/bez-prawa-jazdy-potracil-na-pasach-77-latke-sad-uniewinnil-najsztuba,81515.html

Anty pislam
Gość
Anty pislam

Dewota i jego telewizja

wyborca
Gość
wyborca

Bardzo ładnie. Oby tak dalej.
Teraz nikt mi nie zabierze Prawa Jazdy !
I co pan na to Panie Sułku ?