Koniec z zakłamywaniem polskiej historii

Nazistowskie obozy koncentracyjne nie były dziełem Polaków, lecz faszystowskich Niemców. Fot. Archiwum Fundacji Kościuszkowskiej

USA. Petycja podziałała – największa amerykańska agencja prasowa zabroniła swoim dziennikarzom stosowania określenia “polskie obozy śmierci”.

Protesty amerykańskiej Polonii przyniosły w końcu oczekiwany skutek. Agencja Associated Press, z której korzysta prawie 2000 gazet i ponad 5000 stacji radiowych i telewizyjnych, nakazała swoim dziennikarzom, by przestali pisać “polskie obozy śmierci”. W instrukcji pisania depesz AP pojawił się specjalny wpis: “Obozy koncentracyjne. Dla obozów z II wojny w krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy, nie używaj fraz takich jak “polskie obozy śmierci”, które wprowadzają w błąd, nie rozróżniając miejsca i sprawców. Zamiast tego używaj na przykład “obozy śmierci w okupowanej przez nazistów Polsce”.

W sprawie stosowania przez największe amerykańskie gazety określeń przekłamujących historię II wojny światowej, polskie placówki dyplomatyczne interweniowały w ostatnich dwóch latach kilkadziesiąt razy. Fundacja Kościuszkowska w Nowym Jorku rozpoczęła nawet akcję zbierania podpisów pod petycją skierowaną do największych amerykańskich redakcji takich jak “New York Times”, “Washington Post” czy “Wall Street Journal”. Jak dotąd podpisało się pod nią 304 tys. osób.

Sukces amerykańskiej Polonii

Pierwszą reakcją na protesty Polonii była w listopadzie 2010 roku decyzja redakcji “Wall Street Journal”, która zakazała sformułowania “polskie obozy”. Stało się to po wielomiesięcznych staraniach polskiej dyplomacji, osobistych rozmowach ambasadora RP w Waszyngtonie Roberta Kupieckiego oraz konsul RP w Nowym Jorku Ewy Juńczyk – Ziomeckiej. Podczas spotkania z redakcją “Wall Street Journal” zaprzestania używania fałszywego zwrotu zażądał też szef MSZ Radosław Sikorski. Takie same decyzje podjęły później kolejne redakcje, m.in, “The New York Times” i “San Francisco Chronicle” oraz portal internetowy Yahoo.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
melon
melon
9 lat temu

brakło przymiotnika „niemieckie”, dlatego zmiana niczego nie wnosi

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

a gdzie jest to ministerstwo spraw zagranicznych – ile to lat minęło od 1945 roku – chyba 67 i co i nie mieli czasu wydać chodźby jednej publikacji w kilku językach i tym niedouczonym matołom na świecie dać do przeczytania – aby wiedzieli co i jak – a dla czego nie biorą przykładu od innych – chociażby patrząc na Izrael- jak ktoś piernie nie tak pod ich adresem to co się dzieje – prawie że wojny nie wywołują – tak dbają o swoje interesy co ?

zombi
zombi
9 lat temu

Ciągle się wysługują tą Polonią.Pytam się za co bierze miesięcznie gruby szmal ze świty nieudacZników Radek Sikorski,to on powinien sprawe załatwić.