Koniec zbrojeń

Liczne transfery dokonane w zimowej przerwie to gwarancja wielkich emocji, jakie czekają w rozpoczynającym się 9 kwietnia sezonie Speedway Ekstraligi. Fot. Wit Hadło

ŻUŻEL. SPEEDWAY EKSTRALIGA. Kluby z Rzeszowa i Leszna z najmniejszą liczbą zawodników. Wrocław jedyną drużyną z dwoma żużlowcami z cyklu Grand Prix.

31 stycznia minął termin podpisywania kontraktów na sezon 2012. Zmiany regulaminowe, jakie wejdą w życie w tym roku sprawiły, że działacze poszczególnych klubów byli bardzo aktywni tej zimy i przeprowadzili kilka spektakularnych transferów.

Przejście mistrza świata seniorów i juniorów (Greg Hancock i Maciej Janowski) do Tarnowa, Grzegorza Walaska do Rzeszowa, Nicki Pedersena do Gdańska to najgłośniejsze transfery przeprowadzone w ostatnich tygodniach.

Regulamin wymusił zmiany
Wprowadzenie limitu obcokrajowców (w każdej drużynie w meczu musi startować czterech zawodników z polską licencją), obowiązkowa jazda polskich juniorów, KSM oraz tylko jeden zawodnik z cyklu Grand Prix w składzie meczowym drużyny – to wszystko sprawiło, że w gronie 113 zawodników zakontraktowanych w Speedway Ekstralidze, aż 81 to Polacy, a tylko 32 to obcokrajowcy. Ciekawostką jest fakt związany z drużyną Betardu Sparty Wrocław. Po tym, jak klub ze stolicy Dolnego Śląska związał się z Fredrikiem Lindgrenem, we wrotek parafował także umowę z Kennethem Bjerre. Obaj żużlowcy są uczestnikami cyklu Grand Prix. – W meczu będzie jeździł lepszy – ucina wszelkie spekulacje szefowa wrocławskiego klubu Krystyna Kloc.

Leszno “najbardziej polskie”
Najbardziej polski skład zmontowała Unia Leszno, która w swoim zestawieniu ma tylko dwóch obcokrajowców. Na przeciwległym biegunie znalazły się kluby z Wrocławia i Gdańska, które podpisały kontrakty z pięcioma zagranicznymi zawodnikami. Najwięcej Polaków ma swoim zestawieniu Falubaz Zielona Góra, najmniej klub z Wrocławia. Rzeszowski klub na sezon 2012 zakontraktował 10 zawodników. – Uważam, że to optymalna ilość. Mamy jednego seniora więcej, tak więc rywalizacja o miejsce w składzie będzie, na wszelki wypadek będzie także zastępstwo w przypadku kontuzji. Większa ilość zawodników w drużynie nie służy niczemu dobremu – przekonuje prezes Speedway Stali Rzeszów, Marta Półtorak.

Trzy okienka
Nowością w sezonie 2012 będą tzw. okienka transferowe, których będzie aż trzy. W tym okresie kluby Speedway Ekstraligi będą mogły podpisywać kontrakty z nowymi zawodnikami. Okienka przypadają na dni: 15 – 31 maja, 15 – 31 lipca, 1 – 15 września.

Marcin Jeżowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments