Koniec ze sprzedażą psów na targach

Od 1 stycznia 2012 roku będzie obowiązywał zakaz sprzedaży czworonogów na targowiskach. Skończy się nielegalna sprzedaż zwierząt niewiadomego pochodzenia. - Bardzo dobrze, że taka ustawa zostanie wprowadzona - mówi Andrzej Piwowar, hodowca psów. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Zwierzęta kupimy tylko w schroniskach i zarejestrowanych hodowlach.

Od Nowego Roku będą obowiązywały zmiany w przepisach o ochronie zwierząt. Skończy się sprzedaż czworonogów na targach. Będzie można zakupić je tylko i wyłącznie w zarejestrowanych hodowlach.

Samorządy będą musiały dostosować się do nowych przepisów. Ustawa zakazuje tworzenia targowisk ze sprzedażą zwierząt. Straż miejska będzie kontrolowała je i karała nieuczciwych sprzedawców. Zwierzęta można będzie kupić tylko w zarejestrowanych hodowlach lub w schroniskach. Zakaz będzie też dotyczył rozmnażania czworonogów w celach handlowych. Tylko, kto sprawdzi, co właściciel zrobił ze szczeniętami? Tego na razie nie wiadomo, bo urzędnicy czekają na przepisy wykonawcze. W ustawie określono też obowiązki właścicieli czworonogów. Zwierzęta będą mogły być przetrzymywane na łańcuchach o długości przynajmniej trzech metrów, ale nie dłużej niż 12 h w ciągu doby. – Bardzo dobrze, że taka ustawa w końcu zostanie wprowadzona. Szkoda tylko, że tak późno – mówi Andrzej Piwowar, hodowca psów. – Dopóki ktoś nie będzie sprawdzał tego, to nic się nie zmieni. Uważam, że Urząd Skarbowy powinien ruszyć się i wziąć się za kontrolę niezarejestrowanych sprzedawców. Kontrolują tylko nas, bo płacimy podatki od prowadzonej działalności, a co z resztą? – dodaje.

Obowiązki samorządów

Samorządy będą musiały utworzyć fundusz, z którego pieniądze będą szły na dokarmiane zwierząt porzuconych kotów i ich dokarmianie. Ponadto będą musiały zapewnić każdemu bezdomnemu zwierzęciu miejsce w schronisku i ich kastrację lub sterylizację, całodobową opiekę weterynaryjną, a także zająć się poszukiwaniem nowych właścicieli. Do 1 lutego program realizacji tych zadań samorządy będą musiały przedstawić do zaopiniowania powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dżon
Dżon
9 lat temu

Stary ten pies bo ma siwą morde ;P

Czytelnik
Czytelnik
9 lat temu

Pan ma tak samo jedwabistą sierść jak jego pies.

stary dziad
stary dziad
9 lat temu

Kupisz /sprzedasz w internecie.