Koniec ze sprzedażą psów na targach

Od 1 stycznia 2012 roku będzie obowiązywał zakaz sprzedaży czworonogów na targowiskach. Skończy się nielegalna sprzedaż zwierząt niewiadomego pochodzenia. - Bardzo dobrze, że taka ustawa zostanie wprowadzona - mówi Andrzej Piwowar, hodowca psów. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Zwierzęta kupimy tylko w schroniskach i zarejestrowanych hodowlach.

Od Nowego Roku będą obowiązywały zmiany w przepisach o ochronie zwierząt. Skończy się sprzedaż czworonogów na targach. Będzie można zakupić je tylko i wyłącznie w zarejestrowanych hodowlach.

Samorządy będą musiały dostosować się do nowych przepisów. Ustawa zakazuje tworzenia targowisk ze sprzedażą zwierząt. Straż miejska będzie kontrolowała je i karała nieuczciwych sprzedawców. Zwierzęta można będzie kupić tylko w zarejestrowanych hodowlach lub w schroniskach. Zakaz będzie też dotyczył rozmnażania czworonogów w celach handlowych. Tylko, kto sprawdzi, co właściciel zrobił ze szczeniętami? Tego na razie nie wiadomo, bo urzędnicy czekają na przepisy wykonawcze. W ustawie określono też obowiązki właścicieli czworonogów. Zwierzęta będą mogły być przetrzymywane na łańcuchach o długości przynajmniej trzech metrów, ale nie dłużej niż 12 h w ciągu doby. – Bardzo dobrze, że taka ustawa w końcu zostanie wprowadzona. Szkoda tylko, że tak późno – mówi Andrzej Piwowar, hodowca psów. – Dopóki ktoś nie będzie sprawdzał tego, to nic się nie zmieni. Uważam, że Urząd Skarbowy powinien ruszyć się i wziąć się za kontrolę niezarejestrowanych sprzedawców. Kontrolują tylko nas, bo płacimy podatki od prowadzonej działalności, a co z resztą? – dodaje.

Obowiązki samorządów

Samorządy będą musiały utworzyć fundusz, z którego pieniądze będą szły na dokarmiane zwierząt porzuconych kotów i ich dokarmianie. Ponadto będą musiały zapewnić każdemu bezdomnemu zwierzęciu miejsce w schronisku i ich kastrację lub sterylizację, całodobową opiekę weterynaryjną, a także zająć się poszukiwaniem nowych właścicieli. Do 1 lutego program realizacji tych zadań samorządy będą musiały przedstawić do zaopiniowania powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Ewelina Nawrot

do “Koniec ze sprzedażą psów na targach”

  1. Dżon

    Stary ten pies bo ma siwą morde ;P

  2. Czytelnik

    Pan ma tak samo jedwabistą sierść jak jego pies.

  3. stary dziad

    Kupisz /sprzedasz w internecie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.