Koniec zespołu policji konnej w Bieszczadach

Policyjne konie znakomicie sprawdzają się podczas zabezpieczania imprez masowych. Tu na ulicach Rzeszowa podczas derbów. Fot. Autor

RZESZÓW. Policyjne konie z Zabajki będą wykorzystywanie głównie na meczach, ale także do patrolowania.

Kilka dni temu trzy konie z posterunku w Myczkowie trafiły do stadniny w Zabajce. Kolejne dwa zostały już praktycznie kupione i zostaną skierowane na szkolenie, w maju powinny być gotowe do służby. Tym samym Zespół Policji Konnej i Motorowodnej w Myczkowie przestaje istnieć.

Na razie trzy konie zostały przetransportowane do stadniny w Zabajce, ale formalnie nowy zespół konny zacznie działać od stycznia przyszłego roku. Najbliższe trzy tygodnie to czas organizacyjny. Z czterech funkcjonariuszy, którzy dotychczas służyli w Myczkowie tylko jeden trafi do Rzeszowa. Pozostała trójka trafiła do Komendy Powiatowej w Lesku, a że mają uprawnienia sterników motorowodnych, to w lecie będą patrolować Zalew Soliński. Z kolei w nowo powstałym zespole konnym w Zabajce służyć będzie ośmiu policjantów, którzy będą dysponowali pięcioma końmi.

– Praktycznie co tydzień na Podkarpaciu jest jakaś impreza masowa o podwyższonym ryzyku, dlatego też postanowiliśmy przenieść konie bliżej Rzeszowa – wyjaśnia podkomisarz Paweł Międlar, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. – Konie będzie nam łatwiej transportować z okolic Rzeszowa na mecze do Tarnobrzega, Przemyśla, Krosna, czy Stalowej Woli – dodaje.

Zwierzęta w razie potrzeby będą wykorzystywane także do patrolowania np. terenów zielonych wzdłuż Wisłoka w Rzeszowie.

Dlaczego wybrano stadninę w Zabajce? – Nie chcieliśmy budować bazy dla koni np. w Zaczerniu, dlatego zaczęliśmy szukać miejsca wśród stadnin w okolicach Rzeszowa i ostatecznie wybraliśmy Zabajkę – mówi podkomisarz Międlar.

Dodatkowo komenda nie będzie musiała zatrudniać pracowników cywilnych do opieki nad końmi. Zgodnie z umową tym zajmą się pracownicy stadniny w Zabajce.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ada
ada
9 lat temu

a spróbuj postawić się policjantowi na koniu?? czytałem nie raz jak debilne dresy katują okaleczają policyjne psy… Niech któryś spróbuje kopnąć konia

garda
garda
9 lat temu

Konie w policji naszej potrzebne jak kotu okulary w nocy.