Konkurs jak z realnego socjalizmu

Mariusz-Włoch1Główną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w latach 80. ubiegłego stulecia odegrał Lech. Jednak nie Lech Wałęsa, ale Lech Kaczyński. Tak przynajmniej wynika z doboru tematyki konkursu zorganizowanego dla uczniów na Podkarpaciu, nad którym patronat przyjął marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Konkurs został rozpisany „dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę” i odbywa się pod hasłem: „Warto być Polakiem”. Tematy są ściśle określone, ale tu niespodzianka – chociaż konkurs jest o 100-leciu niepodległości, każdy z tematów dotyczy Lecha Kaczyńskiego.

Wygląda jak żart, a nie jest. Mimo że działalność prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie mogła sięgać czasów tak odległych i z rocznicą odzyskania niepodległości w 1918 r. nie może mieć nic wspólnego, akurat jego postać wybrali jako główną – a w zasadzie jedyną – organizatorzy konkursu. A są nimi działacze NZSS Solidarność, radni PiS: Grzegorz Nieradka z Iwonicza-Zdroju, Maciej Kamiński z Przemyśla oraz Piotr Kozak z Jarosławia, jak również regionalni posłowie PiS: Anna Schmidt-Rodziewicz i Piotr Babinetz oraz europoseł z tego samego ugrupowania Tomasz Poręba, który jest zresztą fundatorem głównej nagrody dla zwycięzców konkursu, czyli wycieczki do Brukseli.

Łudziłem się, że czasy kiedy partyjne kukły ogłupiały dzieci i fałszowały historię minęły bezpowrotnie. Okazuje się jednak, iż każda epoka ma swoich wazeliniarzy, którzy prąc do władzy i potem aby utrzymać się przy niej, będą poddawać partyjnej indoktrynacji nasze dzieci i wnuki. I na to zgody nie ma i nie będzie! Każdy ma prawo do organizowania konkursów na różne tematy, ale ogłupianie dzieciaków pod z góry założoną tezę partyjną przypomina czasy realnego socjalizmu. Należę do pokolenia Polaków, którym podobne sławiące kult jednostki konkursy organizowano w szkole pod hasłem: „Kto jest twoim idolem i dlaczego towarzysz Lenin”. Buntowałem się wtedy i buntuję się dzisiaj. Jeśli partia rządząca chce w ten sposób pozyskać wyborców, to niech organizuje podobne konkursy wśród swoich wyznawców. Ale odczepcie się od dzieci! Mam świadomość tego, że łatwiej jest pisać historię na nowo wśród uczniów, bo oni tamtych czasów nie pamiętają. Ale wciąż żyje ponad 20 milionów Polaków, którzy pamiętają i strajki z Sierpnia 1980 r., i porozumienia z robotnikami, stan wojenny oraz strajki z 1987 i 88 roku. Widzieli na własne oczy, kto wówczas stanął przeciwko partyjnej dyktaturze PZPR. I ludzi, którzy mieli odwagę zaryzykować wszystko w tamtych latach, nie trzeba „wygumkowywać” ze świadomości młodego pokolenia. Nie chciałby tego zapewne sam śp. Lech Kaczyński, który był fajnym i mądrym facetem, specjalistą z zakresu prawa pracy. I to w tej dziedzinie doradzał ludziom Solidarności w latach 80. i przy Okrągłym Stole. Nie był na pewno zwolennikiem kultu jednostki i dzieleniu ludzi na lepszy i gorszy sort. Wiedział, że Polska potrzebuje silnego prezydenta.

Jednak największą słabością Polski jest to, że nie mamy charyzmatycznego przywódcy, takiego z prawdziwego zdarzenia. I nie mamy celów narodowych. W latach 80. i 90. ubiegłego stulecia marzyliśmy o wolności, o członkostwie w NATO i UE. Wokół tego się jednoczyliśmy. Może prezydent, premier albo prezes powinien wejść teraz na beczkę i powiedzieć, że do 2035 r. będziemy mieli nie 38 ale 50 mln obywateli. Albo że będziemy mieli najniższe w Europie podatki oraz najlepsze na świecie prawo dla małych i średnich firm i dzięki temu zjadą tu setki tysięcy przedsiębiorców z zagranicy. Nie twierdzę, że to musi być to, ale wokół konkretnych, ważnych spraw, może udałoby się cementować nasze społeczeństwo, budować solidarność ludzi, a nie ich dzielić i dodatkowo jeszcze ogłupiać młodzież. Muszą się na to zgadzać wszystkie partie, które idą po władzę. Jeśli tego nie będzie,  nigdy nie staniemy się solidarnym narodem. Będziemy plemionami, które okładają się maczugami po „zdradzieckich mordach”. I to jest straszne.

Redaktor Mariusz Włoch

14
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
policjantjaroslaw kPomocy?Pawka Morozowdobra rada Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dobra rada
Gość
dobra rada

policjant 24 maja 2018 – 08:42 nie wiem gdzie byles biedny czlowieku jak bog konstuowal rozum. ————————————————————————————————– Taki z ciebie „policjant ” jak z Petru „doktor ” .Policjanci nie bredza debilnych haseł ,” jak propagandowa maszynka pis” ,pewnie jestes stary milicjant, albo SB i tak jak Włoch ,nie widzisz stalinowskich katów tam gdzie są ,tylko szukasz propagandy w PIS :-) Chcesz prawdy ,to poczytaj coś o waszych” idolach” ,takich jak ten niżej, ale o takich i o takiej historii ,to kapusie ,folksdojcze i UBki ,słuchać już nie chcecie :-) Może to wam „bog nie konstuował rozum”, tylko tow.Stalin,bo tak to… Czytaj więcej »

policjant
Gość
policjant

Dlaczego kur.. mac poucza mnie ktos w co wierzyc mam. Andrzej Garczarek rok 1981 festiwal piosenki prawdziwej gdansk. dobra rada byles tam? przeslanie barda solidarnosci wciaz aktualne. wlacz myslenie. ile ludzi teraz, po trochę ponad 25 latach od odzyskania wolności, tęskni za tamtymi, „dobrymi” czasami. zobacz,jakim jesteśmy narodem, jak wygodnie nam było za tamtych czasów. ludzie nie myśleli, bo nie musieli.od wolności ważniejsze było zapchanie mordy byle czym, wczasy zakładowe i ten „spokój”,że robota jest. a teraz, zamiast wykorzystać wolność, ludzie tęsknią za radziecką pięścią…czy my naprawdę musimy być trzymani za gęby, żeby jakoś funkcjonować?dlaczego kura mać bez przerwy poucza… Czytaj więcej »

dobra rada
Gość
dobra rada

Do policjant ————————- Wyluzuj człowieku ,”człowiek uczy się całe życie” ..a „na naukę, nigdy nie jest za późno” ,ale u starych milicjantów i SBków już tak :-) Bo policjanci, to są teraz już mądrzejsi /nawet od ciebie” podszywko”/ :-) Stare przysłowie mówi „słuchaj wszystkich ,a swój rozum miej „jeśli masz … milicjanci nie mieli :-) Ogladam różnych gówniarzy /gówniarz to charakter ,nie wiek ! / jak to często szpanują i nadrabiaja minami ,jeden taki gówniarz podawał się niedawno w pewnynym rzeszowskim środowisko „babć w trzecim wieku”, za pracownika „służb” ,co miało bardzo podnieść jego wartość, jako” ogiera na stare baby”… Czytaj więcej »

jaroslaw k
Gość
jaroslaw k

prezes moze masz i racje, ale ja uwazam, ze prawda jak zwykle lezy posrodku. ludzi tumanic nie wolno, ale nie ulega watpliwosci, ze zawiniła Platforma, bo olała najniżej uposażone warstwy społeczeństwa, czyli co najmniej połowę Polaków. Natomiast Kaczyński ze swoją PRL-owską nomenklaturą i młodymi wilkami nie mającymi pojecia o komunie, wykorzystali to, sprytnie wymyślając kiełbasę wyborczą pod nazwą 500+, i przejęli władzę tymczasowo demokratyczną. Jak już zrealizują wszystkie „reformy” sprowadzające się do podporządkowania państwa jednej partii, i wydoją do końca UE, to wprowadzą pełną już dyktaturę na dłuższe lata. Poprzednio PRL trwał 45 lat, a historia lubi się powtarzać.

prawda
Gość
prawda

Jak donoszą merdia ,dziś z Gdańska wyruszyła motorówka z Bolkiem Kapusiem na pokładzie,załadowana workami z pieniędzmi ,po przybyciu do Warszawy, Bolek wypłaci okupantom sejmowym po 100 milionów które kiedyś obiecał, a prowokatorzy, upadła Joanna i Rysiek Rubikoń, dostaną od Bolka po 200 milionów ,zeby spłacić długi upadajacej Nowośmiesznej ,po tym akcie dawno obiecanej Polakom darowizny ,Bolek Kapuś może już spokojnie zająć miejsce na kolumnie Zygmunta, jako najwiekszy łaskawca na świecie !
Liczymy że wypłaty reszty ,też po 100 zaległych milionów na każdego Polaka ,dopilnuje red.Włoch o czym powiadomi nas w swoim następnym felietonie :-)

prezes
Gość
prezes

problem ludzi, ktorzy dopadli wladzy jest taki, ze nie rozumieja historii i bohaterow. zaden z bohaterow czy przywodcow, ktorzy odegrali role w historii polski nie jest postacia jedno wymiarowa. robili rzeczy wielki i plugawe. chocby stawiany przez wiekszosc na pomniku pilsudski, ktory w zamachu majowym wydal rozkaz strzelania do przeciwnikow politycznych. zginelo wowczas ok 400 osob. reszte opozycji zeslano do berezy kartuskiej. takie sa fakty. a dzisiejsz wladza tworzy fakty lub interpretuje je tak jak jej wygodnie. to zemsta kaczynskiego za odrzucenie przez oboz solidarnosciowy z lat osiemdziesiatych. i tak kopie sie rowy nienawisci pomiedzy pokoleniami, aby zdobyc wladze

prawda
Gość
prawda

Lecz się pajacu ,nick „prezes ” , choć i to ci już nie pomoże , posłuchaj czarnoskórego Polaka /link /,a zrozumiesz, że jesteście lewaki „100 lat za murzynami” :-) Stąd pewnie ten strach red .Włocha, że zostanie” w plemieniu z maczugami, które okłada się po zdradzieckich mordach” ,zresztą to jego wybór, a to przecież już się stało,wasz bandyta Cyba ,wasza zdradziecka hołota donosząca na Polaków,wasze ” ałtorytety” / „walące po mordach”, albo pokazujące gołe du,,,py Maleńczuki i Skiby , wasi pajace w krótkich majtkach, który plują na Polskę i Polaków, udajac „dziennikarzy „. Nic już tego nie zmierni ,warto tylko… Czytaj więcej »

policjant
Gość
policjant

nie wiem gdzie byles biedny czlowieku jak bog konstuowal rozum. nawet jak byles obecny to cos poszlo w twoim przypadku nie tak. nie bredz jak propagandowa maszynka pis na podstawie dogmatow partyjnych, tylko pomysl czasem jak bylo naprawde. i naucz sie czytac ze zrozumienie, bo wielu ludzi moze miec rozne zdanie na dany temat, ale nie trzeba sie od razu wyzywac i hejtowac. no ale coz nie wszyscy musza znac historie, nie ktorym wystarcza polprawdy politykow

Pomocy?
Gość
Pomocy?

Redaktorze Włoch artykuł jest super. Jeszcze proszę jeszcze ruszyć temat wyburzenie pomnika .Pan Redaktorze nie kto inny.

Pawka Morozow
Gość
Pawka Morozow

W ZSRR rozpisano konkurs na „Opowiadanie o Leninie”
Komisja po przegladzie prac postanowila :
Pierwszej nagrody nie przyznaje sie.
Przyznjemy za to DWIE drugie nagrody „PO LAT PIEC !”

prezes
Gość
prezes

o! to się nadaje na konkurs, a tak na poważnie ma pan w 100 proc racje – beton partyjny precz od naszych dzieci!!! dosc prania mozgow. Religia smolenska sie wypalila to teraz trzeba historie na nowo pisac, zalosni sa ci partyjni przydupasi i dziennikarze z Kurwizji, ktorzy w propagandzie to juz nawet Urbana przegonili, najgorsze jest to ze kupia sobie wyborcow i wladzy raz zdobytej na razie nie oddadzą, smutne ale prawdziwe

prawda
Gość
prawda

” beton partyjny precz od naszych dzieci!!! ”

Racja prezesie !

„lewacki beton partyjny ,genderowe lewactwo ,błazny z gumowym penisem ,”macice i odbytnice” demonstrujące pod czarnymi parasolkami „precz od naszych dzieci” :-)
„redachtorzy ” co tu tylko ogłupiają czytelników i cenzują ich wypowiedzi , jak ten j, propagandzista słusznie mininej Patologii Obywatelskiej , precz :-))

pniok Rzeszowski
Gość
pniok Rzeszowski

Towarzysz Lenin wiecznie żywy.
Ale pisiory i tak są za głupie żeby to zrozumieć.

dobra rada
Gość
dobra rada

Lenin wiecznie żywy i twój idol Bolek też ,”pnioku rzeszowski ” ,jak masz rozum i potrafisz rozumnieć czytać ,w co watpię , to poczytaj !

Inni też powinni poczytać, jakich to bohaterów chcą nam stawiać na cokoły !

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/194325/walesa-czlowiek-z-teczki