Konkurs na dyrektora muzeum znów budzi kontrowersje

Mariusz Olbromski były dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Fot. Monika Kamińska

PRZEMYŚL. Eksdyrektor MNZP żąda odwołania konkursu na dyrektora placówki. – Jest nielegalny – twierdzi Mariusz Olbromski.

Zdaniem odwołanego w lutym zeszłego roku ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Mariusza Olbromskiego ogłoszony przez Zarząd Województwa Podkarpackiego konkurs na dyrektora tej placówki jest nielegalny i należy go natychmiast odwołać. Wiesław Bek, rzecznik marszałka Mirosława Karapyty mówi dyplomatycznie: – Pan Olbromski ma prawo do swego zdania.

Były dyrektor podkreśla: – Panu Władyczynowi powierzone te obowiązki kiedy był już emerytem i nie pracował w muzeum. A tymczasem zgodnie z sentencją wyroku NSA  “ w obowiązującym systemie prawa brak jest w ogóle możliwości powierzenia pełnienia obowiązków osobie nie będącej pracownikiem”. Eksdyrektor. Olbromski przypomina też w specjalnym piśmie do marszałka Karapyty i zarządu, że zgodnie z pouczeniem NSA wniósł sprawę do przemyskiego Sądu Pracy o przywrócenie go na stanowisko dyrektora MNZP w Przemyślu i sprawa jest w toku.

Tymczasem Zarząd Województwa Podkarpackiego ogłosił konkurs na dyrektora placówki. Nie pierwszy raz, bo już raz ogłaszał, ale zaniechał go właśnie dlatego, że trwała wówczas kolejna sprawa sądowa z Olbromskim. Teraz nie ma zamiaru rezygnować z konkursu. – NSA w Warszawie w ostatnim wyroku wypowiedział się, że nie ma podstaw do twierdzenia, jakoby odwołanie pana Olbromskiego nastąpiło z naruszeniem przepisów administracyjnych – stwierdza rzecznik marszałka, Wiesław Bek. – Co do rozwiązania stosunku pracy sąd ten nie czuł się władny orzekać – tłumaczy. – Konkurs został ogłoszony legalnie – podkreśla Bek.

Z informacji jakie uzyskaliśmy jak na razie nikt nie złożył swej aplikacji do “walki” o fotel szefa przemyskiego muzeum.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments