Konsekwencje braku badań technicznych

Badania techniczne pojazdu są w naszym kraju obowiązkowe. To, jak często należy je robić, zależy od wieku auta. Fot. Archiwum

W przypadku kolizji drogowej i braku ważnego przeglądu technicznego wypłata odszkodowania z polisy AC zwykle jest niemożliwa.

Konieczność opłacenia OC czy też przeprowadzenia badań technicznych to tylko nieliczne rzeczy, o których powinien pamiętać każdy właściciel auta. Niedopełnienie obowiązków w tym zakresie może rodzić dotkliwe dla portfela skutki. Co grozi za brak ważnego okresowego przeglądu pojazdu? O to kilka rzeczy o których warto wiedzieć!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, badania techniczne nowego samochodu osobowego są dokonywane przed jego pierwszą rejestracją. Następne należy wykonać przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Kolejne trzeba już przeprowadzić w ciągu najbliższych dwóch lat, a dalej co roku. W przypadku aut z instalacją gazową, taksówek i samochodów nauki jazdy badania techniczne należy wykonać co roku bez względu na wiek pojazdu.

Co grozi za brak badań technicznych?
W przypadku kontroli drogowej i braku ważnych badań technicznych może dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, a także problemów z ubezpieczycielem w razie ewentualnej kolizji. To policjant decyduje, czy zatrzymany pojazd nadaje się do dalszego ruchu. Jeśli nie, odbiera on kierowcy dowód rejestracyjny, a auto trafia na lawetę. Jeśli jednak samochód jest sprawny i nie stanowi zagrożenia w ruchu, policjant zatrzymuje dowód rejestracyjny i wydaje kierowcy pisemne skierowanie na badanie techniczne pojazdu. Co ważne, upoważnia ono tylko do doprowadzenia pojazdu do okręgowej stacji kontroli pojazdów i nie zastępuje dowodu rejestracyjnego. Dokument ważny jest maksymalnie przez 7 dni. Jeśli wyniki badania będą pozytywne, stacja kontroli pojazdów wydaje stosowne zaświadczenie (ważne 30 dni), z którym należy udać się do wydziału komunikacji, gdzie zostanie zwrócony dowód rejestracyjny. Z dowodem rejestracyjnym oraz kserokopią zaświadczenia trzeba wrócić do stacji kontroli pojazdów (która wykonała badania) w celu uaktualnienia dowodu rejestracyjnego.

Gdy diagnosta wykryje usterkę
Co jednak zrobić, gdy podczas badań diagnosta wykryje usterkę w naszym aucie? Wszystko zależy od jej rodzaju. W przypadku wykrycia drobnej usterki, diagnosta może wbić pieczątkę do dowodu rejestracyjnego, co oznacza pozytywne przejście badania technicznego pojazdu. Konieczne jest jednak w tej sytuacji poinformowanie kierowcy o tym, że w samochodzie jest usterka i należy ją usunąć. Kierowca nie ma jednak obowiązku pojawienia się na stacji w ciągu dwóch tygodni w celu udowodnienia, że usterka ta została naprawiona. Warto podkreślić, iż w przypadku usterek istotnych, zmotoryzowany ma na ich usunięcie dwa tygodnie. W takim przypadku nie jest zatrzymywany dowód rejestracyjny, jednakże kierowca nie otrzymuje pieczątki. Natomiast jeśli diagnosta wykryje usterki stwarzające zagrożenie może on zatrzymać dowód rejestracyjny, a kierowca nie może jeździć samochodem, dopóki ich nie usunie. Diagnosta przesyła również dokument do odpowiedniego wydziału komunikacji. Można go odebrać, gdy samochód zostanie naprawiony i pozytywnie przejdzie badanie techniczne.

Rodzaje usterek
usterki drobne – usterki techniczne niemające istotnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska,
usterki istotne – usterki techniczne mogące naruszać bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska,
usterki stwarzające zagrożenie – usterki stanowiące bezpośrednie i natychmiastowe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska w stopniu uniemożliwiającym używanie pojazdu w ruchu drogowym, niezależnie od okoliczności.

Piotr Pezdan

do “Konsekwencje braku badań technicznych”

 1. Adam

  Stan prawny Panie Autorze:
  Często Policja MYLI posiadanie badań technicznych z „dopuszczeniem do ruchu”
  ta ostatnie ma Definicję w Atr 71 pkt 1 i 2 Prawa o Ruchu Drogowym
  tj. POjazd Musi być zarejestrowany, posiadać Dowód rejestracyjny i tablice oraz naklejki homologacyjne.

  Type i tyko tyle!

  Wszyscy mylą dopuszczenie do ruchu z badaniami technicznymi.
  Brak tych ostatnich NIE ma żadnych konsekwencji.

  Ale jest to win Prawodawcy gdyż tak zdefiniował Dopuszczenie do ruchu że nie wspomniał o Badaniach Technicznych

 2. koala

  Na zachodzie aby wykupic rejestracje na kolejny rok MUSISZ dostarczyc zaswiadzcenie z przeprowadzonego badania technicznego i potwierdzenia wykupienia OC na kolejny rok.
  Bez tych dokumentow nie ma przedluzenia rejestracji o kolejny rok.
  W razie braku wykupienia rejestracji na kolejny rok Wydzial komunikacji automatycznie powiadamia regionalny oddzial Policji o braku rejstracji.
  Policja juz wie dalej co ma zrobic !!!

  • jk

   do koali Na zachodzie za normalna pensje ,mozna swobodnie przeżyc.U nas co najwyżej wegetować.Tak samo jest z badaniami. Mieszkamy nie na zachodzie i dla mnie zachód też nie jest jakimś wzorem. Idąc tym tokiem,to prawdopodobnie na wschodzie jest inaczej
   W Afryce też jest inaczej,a u Eskimosów jeszcze inaczej.

   • koala

    To znaczy ze chcesz aby cie zabil na drodze samochod niesprawny ?
    A moze chcesz zostac kaleka z wypadku drogowego i nie dostac nawet 1 zlotowki na leczenie poniewaz pojazd nie posiada ubezpieczenia OC ??
    Ciekawe masz spojrzenie na zycie.
    No to protestuj i kombinuj bedziesz MIAL JESZCZE INACZEJ !!

    • Ludi

     Koali przypominam że prawie wszystkie wypadki powodują te samochody które jednak badanie mają.
     Co do odszkodowania to wtedy jest wypłacane z UFG.

   • mis

    Jeśli jeździsz samochodem, to znaczy, że tak do końca nie wegetujesz. Stać cię na wachę, to na badanie techniczne też powinieneś mieć.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.