Konsultacje w Głogowie Młp. będą tajne

– Zastanawiałem się nad tym, aby uznać ważność poprzednich konsultacji, ale skoro ktoś zgłosił chęć do ich ponownego przystąpienia, to nie mogę tego zrobić – mówi Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp. Fot. Wit Hadło

GŁOGÓW MŁP., RZESZÓW. Kolejne konsultacje społeczne w sprawie poszerzenia Rzeszowa.

Konsultacje społeczne w sprawie przyłączenia Pogwizdowa Nowego i Miłocina (gmina Głogów Młp.) do Rzeszowa zostaną przeprowadzone w sposób tajny. Głosujący będą wrzucali ankiety do specjalnej urny. Taką decyzję podjęli w czwartek (28.01) radni Głogowa Młp.

Wniosek o zmianę sposobu konsultacji społecznych do burmistrza Głogowa Młp, Pawła Baja, wystosował społeczny komitet na rzecz przyłączenia Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa. – Uchwała została przyjęta w czwartek na sesji rady gminy. Nie widzieliśmy powodów, dla których mielibyśmy się na to nie zgodzić – mówi Baj.

Zdaniem przedstawicieli komitetu, ostatnie konsultacje (2012 rok – przyp. red.) odbyły się w sposób niedemokratyczny, ponieważ przedstawiciele gminy mieli chodzić jedynie po wybranych domach i prosić o wypełnienie ankiety. W wyniku przeprowadzonych konsultacji nie doszło do przyłączenia do Rzeszowa. Komitet uważa, że fuzja jest konieczna. Innego zdania są władze Głogowa Młp.

Przyłączenie nic nie da
– Uważam, że takie poszerzanie Rzeszowa bez rzetelnej analizy nie ma sensu. Mieszkańcy niczego nie zyskają, wzrosną jedynie opłaty. Rocznie będą musieli płacić co najmniej 500 zł więcej – mówi Paweł Baj. Burmistrz zastanawia się także, co stanie się ze szkołą w Pogwizdowie Nowym, która liczy zaledwie 60 uczniów. – Czy prezydent Rzeszowa będzie chciał ją utrzymywać? Nie jestem tego pewien – przewiduje.

Samo przeprowadzenie konsultacji będzie kosztowało gminę około 20-25 tys. zł. – Potrzeba będzie zaangażowania dwóch pracowników, wydrukowania ulotek, kart – wylicza Baj. Konsultacje odbędą się na przełomie lutego i marca.

Przypomnijmy, że prezydent Rzeszowa chce przyłączenia do Rzeszowa całej gminy Trzebownisko albo: dwóch sołectw z gminy Głogów Młp. (Miłocin i Pogwizdów Nowy), pięciu z gminy Trzebownisko (Zaczernie, Nowa Wieś, Tajęcina, Trzebownisko i Jasionka) oraz Malawy z gminy Krasne.

Ewelina Nawrot

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.