Konsultacje w Głogowie Młp. będą tajne

– Zastanawiałem się nad tym, aby uznać ważność poprzednich konsultacji, ale skoro ktoś zgłosił chęć do ich ponownego przystąpienia, to nie mogę tego zrobić – mówi Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp. Fot. Wit Hadło

GŁOGÓW MŁP., RZESZÓW. Kolejne konsultacje społeczne w sprawie poszerzenia Rzeszowa.

Konsultacje społeczne w sprawie przyłączenia Pogwizdowa Nowego i Miłocina (gmina Głogów Młp.) do Rzeszowa zostaną przeprowadzone w sposób tajny. Głosujący będą wrzucali ankiety do specjalnej urny. Taką decyzję podjęli w czwartek (28.01) radni Głogowa Młp.

Wniosek o zmianę sposobu konsultacji społecznych do burmistrza Głogowa Młp, Pawła Baja, wystosował społeczny komitet na rzecz przyłączenia Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa. – Uchwała została przyjęta w czwartek na sesji rady gminy. Nie widzieliśmy powodów, dla których mielibyśmy się na to nie zgodzić – mówi Baj.

Zdaniem przedstawicieli komitetu, ostatnie konsultacje (2012 rok – przyp. red.) odbyły się w sposób niedemokratyczny, ponieważ przedstawiciele gminy mieli chodzić jedynie po wybranych domach i prosić o wypełnienie ankiety. W wyniku przeprowadzonych konsultacji nie doszło do przyłączenia do Rzeszowa. Komitet uważa, że fuzja jest konieczna. Innego zdania są władze Głogowa Młp.

Przyłączenie nic nie da
– Uważam, że takie poszerzanie Rzeszowa bez rzetelnej analizy nie ma sensu. Mieszkańcy niczego nie zyskają, wzrosną jedynie opłaty. Rocznie będą musieli płacić co najmniej 500 zł więcej – mówi Paweł Baj. Burmistrz zastanawia się także, co stanie się ze szkołą w Pogwizdowie Nowym, która liczy zaledwie 60 uczniów. – Czy prezydent Rzeszowa będzie chciał ją utrzymywać? Nie jestem tego pewien – przewiduje.

Samo przeprowadzenie konsultacji będzie kosztowało gminę około 20-25 tys. zł. – Potrzeba będzie zaangażowania dwóch pracowników, wydrukowania ulotek, kart – wylicza Baj. Konsultacje odbędą się na przełomie lutego i marca.

Przypomnijmy, że prezydent Rzeszowa chce przyłączenia do Rzeszowa całej gminy Trzebownisko albo: dwóch sołectw z gminy Głogów Młp. (Miłocin i Pogwizdów Nowy), pięciu z gminy Trzebownisko (Zaczernie, Nowa Wieś, Tajęcina, Trzebownisko i Jasionka) oraz Malawy z gminy Krasne.

Ewelina Nawrot

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Realista z gminyedward Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Realista z gminy
Gość
Realista z gminy

Zgadzam się z Edwardem Chodzi o stołek i o Kasę bo jak inaczej nazwać tę wojnę z władzami miasta Rzeszowa i z ze społecznym komitetem Pogwizdowa Nowego Na Rzecz przyłączenia ,panie burmistrzu brak panu klasy i kultury politycznej ,Proszę popatrzeć na wójta gminy Świlcza też miał zmianę granic ale gość z kulturą nie poniżał ani miasta ani mieszkańców rozmawiał z władzą Rzeszowa zrobili wspólną komisie i z pełną kulturą i profesjonalizmem załatwiono tę sprawę ,a w Głogowie co cały powiat się z pana śmieje że robi pan taką szopkę a z siebie ……………Przegra pan konsultacje i wybory czego panu życzę… Czytaj więcej »

edward
Gość
edward

Panie Baj. Chodzi Panu o stołek i tyle. Przeciez silny Rzeszów miasto które się liczy w Polsce powinno byc każdemu bliskie. A Pan ! Zadufany w swoje racje jest nie na dzisiejsze czasy. Proszę powiedziec dlaczego pane nie chce silnego podkarpacia. Wiem wiem – stołek.