Konsumenci nie inwestują, bo nie mają za co

Ludzie ograniczają swoje wydatki. Nie kupują książek, szukają tańszej żywności i odzieży. Fot. Wojciech Piątkowski

PODKARPACIE. Pensje nie rosną, w gospodarce zastój.

Nasze pensje na koniec roku nie wzrosną pierwszy raz od 20 lat. Jak wynika z badań, firmy nie planują podwyżek. Eksperci uważają, że kolejne miesiące mogą być jeszcze słabsze. Na koniec roku nasze zarobki mogą nawet nie drgnąć. Polacy obawiają się kryzysu. Coraz bardziej ograniczają swoje wydatki.

Według ekspertów za mały wzrost naszych pensji odpowiada kryzys na Zachodzie i wysokie bezrobocie. Pracodawcy nie są skłonni do podwyżek także dlatego, że bezrobocie jest na podwyższonym poziomie.

Ludzie ograniczają swoje wydatki. Nie kupują książek, szukają tańszej żywności i odzieży. Luksusowe sklepy coraz częściej omijają. Wybierają tańsze opcje wakacyjnych wyjazdów i ostrożnie podchodzą do brania kredytów.

– Problem bezrobocia również w coraz większym stopniu dotyczy naszego kraju. Polska gospodarka, która względnie dobrze radziła sobie z kryzysem, wg ostatnich danych zaczyna zwalniać. Niepokojące informacje z krajów Unii oraz wzrastające bezrobocie powodują, że Polacy ograniczają swoją konsumpcję, a to tym samym przyczynia się do zmniejszenia popytu wewnętrznego i ostatecznie przekłada się na dynamikę wzrostu PKB – mówi Dominik Łazarz, ekonomista z WSIiZ Rzeszów.

– Wszystkie te czynniki wpływają na przedsiębiorstwa zlokalizowane w naszym kraju, które praktycznie wstrzymały podwyżki płac. Dodatkowo Rada Polityki Pieniężnej przez ostatnie kilkanaście miesięcy podnosiła stopy procentowe, których poziom obecnie jest na dość wysokim poziomie w porównaniu z większością krajów UE, co ma wpływ również na słabnięcie naszej gospodarki i coraz gorsze nastroje w społeczeństwie – stwierdza Dominik Łazarz.

Justyna Paszkiewicz

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
pawelekdiabloolaROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ola
Gość
ola

ten gostek z artykuu ma racje stopy procentowe mamy ekstermanie wyoskie a powinny być co najmniej trzy krotnie niższe !!!

diablo
Gość
diablo

cóż mamy i będziemy miec w końcu nasz NBP poprzez te podwyżki zarzyna gospoidarke, mniej wydajemy za to oddajemy wiecej bankierom !!!

ROMAN
Gość
ROMAN

no i z nowu to samo jaki kryzys jacy eksperci to banki/ instytucje finansowe/ i ci co pociągają za sznurki wciskają kit i mataczą społeczeństwa- na temat kryzysu- wystarczy przeglądnąć informacje w internecie jaki porządek z bankami zrobiono w Islandi i co i to że tam nie ma kryzysu i ludzie spokojnie robią swoje- pani redaktor może tak konkretny artykuł na temat sytuacji ekonomicznej w Islandii- aby niekturym otworzyły się oczy co ?

pawelek
Gość
pawelek

„niekturym” przydalby sie slownik a nie wypowiedz nt ekonimii o ktorej nie ma pojecia