Kontrolkowy zawrót głowy

Po włączeniu zapłonu zawsze świeci się mnóstwo kontrolek, natomiast po uruchomieniu silnika wszystkie powinny zgasnąć. Fot. Autor

Palących się lampek na desce rozdzielczej pojazdu nigdy nie należy lekceważyć.

Współczesne samochody coraz bardziej są naszpikowane elektroniką, która zarządza praktycznie każdym układem. Wszystko to pomaga kierowcy, ale gdy pojawi się usterka i na desce rozdzielczej zaświeci się kontrolka, to większość kierowców nie bardzo wie jak się wówczas zachować.

Elektronika na dobre zagościła w samochodach już dekadę temu, ale z każdym nowym modelem jest jej coraz więcej i wszystko wskazuje na to, że w przyszłości będzie jej jeszcze więcej. W zdecydowanej większości czasu o większości układów elektronicznych zamontowanych w samochodzie przeciętny kierowca nie ma pojęcia. Dowiaduje się o nich dopiero w momencie awarii, gdy na desce rozdzielczej zaświeca się kontrolka informująca o usterce. Wówczas wielu kierowców wpada w konsternację, gdyż nie ma pojęcia czego ona dotyczy, czy jest to groźne dla bezpieczeństwa, czy może jest to tylko informacja nie mająca żadnego wpływu na bezpieczeństwo jazdy. Aby nie być w takiej sytuacji kompletnie zaskoczonym warto przeczytać wcześniej instrukcję obsługi, aby trafnie odczytać usterkę. W komfortowej sytuacji są kierowcy wielu najnowszych aut, w których oprócz kontrolki pojawia się również informacja na wyświetlaczu komputera pokładowego, niestety nie zawsze w języku polskim.

Samodiagnoza, czyli kontrola układu elektronicznego
Każdy układ elektroniczny w samochodzie ma funkcję samodiagnozy, więc jeśli po uruchomieniu silnika nie wszystkie kontrolki zgasną, świadczy to o usterce. Nigdy nie należy bagatelizować takich usterek, ponieważ zaświecenie kontrolki powoduje wyłączenie układu lub przejście w awaryjny tryb pracy. Dlatego trzeba pojechać do serwisu i zdiagnozować usterkę. Kontrolki mają różne kolory, a więc są również i różne konsekwencje zignorowania ostrzeżenia.

Czerwone kontrolki
Największą uwagę należy zwracać na czerwone kontrolki: ciśnienia oleju, ładowania akumulatora, poduszek powietrznych, poziomu płynu hamulcowego. Usterka każdego z tych układów bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy, więc należy natychmiast (ale bezpiecznie) zatrzymać się i sprawdzić układ. Świecąca kontrolka SRS informuje, że układ jest nieaktywny i w razie wypadku poduszki nie zadziałają. Natomiast kontrolka płynu hamulcowego informuje o niskim poziomie, co może być sygnałem o bardzo groźnych wyciekach.

Żółte kontrolki
Usterki w układzie sterowania pracą silnika, skrzyni biegów, ABS-u, ESP są sygnalizowane kolorem żółtym lub pomarańczowym. Po zaświeceniu takiej kontrolki nie należy wpadać w panikę, ale nie wolno ich również bagatelizować. Kontrolka układu sterowania pracą silnika informuje o przejściu sterowania w awaryjny tryb pracy. Nie trzeba jednak od razu przerywać podróży. Można dalej kontynuować jazdę, ale w miarę możliwości jak najszybciej zgłosić się do serwisu. Zlekceważenie takiej usterki może doprowadzić do uszkodzenia silnika i na pewno większego zużycia paliwa. Natomiast gdy zaświeci się kontrolka ABS-u podróż można kontynuować, ale z zachowaniem dużej ostrożności.

Również usterka ESP nie oznacza konieczności przerwania jazdy, trzeba tylko mieć świadomość, że elektronika nie pomoże nam w krytycznej sytuacji. Natomiast gdy zaświeci się kontrolka niskiego poziomu płynu spryskiwacza nie trzeba panikować i wzywać assistance. Podróż można nadal kontynuować, a usterkę taką potrafi każdy usunąć. Wystarczy dojechać do stacji benzynowej, kupić płyn do spryskiwacza i uzupełnić poziom. Jest to czynność banalnie proste, z którą poradzi sobie każdy kierowca. W razie trudności pomocy udzieli pracownik stacji benzynowej.

Grzegorz Burda

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
pniok rzeszowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pniok rzeszowski
Gość
pniok rzeszowski

Mnie denerwuje nadmiar konrtolek i wskaznikow na desce rozdzielczej.
Mlodych cieszy takie badziewie, ale niektore z tych wskaznikow i danych nie sa mi do niczego potrzebne ani przydatne.
O takie bajery aby wyciagnac kase z kupujacego samochod.