Kontrowersje wokół krośnieńskiego lotniska

Projekt dotyczący modernizacji lotniska w Krośnie ma być realizowany w latach 2013 – 2014. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Komu zależy na zablokowaniu realizowanego przez miasto projektu modernizacji lotniska i budowy strefy inwestycyjnej w Krośnie?

Przeciwnicy realizacji wspomnianego projektu rozpowszechniają wśród mieszkańców informacje, że lotnisko w Krośnie zostało sprzedane i zdegradowane. Prezydent Krosna wydał stosowne oświadczenie, w którym zdementował te, jak sam twierdzi, nieprawdziwe informacje.

Przygotowanie owej inwestycji wydłużyło się w czasie, a w związku z tym pojawiły się pytania: – Czy władze miasta czegoś nie dopilnowały? A może nie wszystko odbywa się zgodne z literą prawa? Niektórzy kreowanymi przez siebie zarzutami sieją zamęt wśród mieszkańców. – Projekt został przygotowany niewłaściwie, miasto utraciło dofinansowanie na rozbudowę lotniska, utworzenie strefy inwestycyjnej narusza zasady bezpieczeństwa i stwarza zagrożenie dla wykonywanych na lotnisku operacji lotniczych – ponoć takie informacje przekazują ci, którzy chcieliby, aby władze miasta zrezygnowały z realizacji tego projektu.

Prezydent: – To stek oskarżeń i pomówień
W wydanym oświadczeniu włodarz miasta dementuje te informacje, które ponoć są rozpowszechniane w różny sposób, również w czasie nabożeństw i po zakończeniu nabożeństw w kościołach. – Nie może wąska grupa ludzi, która uważa się za superspecjalistów, blokować przedsięwzięć, które opracowywali eksperci w zakresie lotnictwa – mówi. – (…) Wszelkie stwierdzenia sugerujące czy wręcz stwierdzające sprzedaż czy degradację lotniska w Krośnie są nieprawdziwe. Rozpowszechniane przez Komitet Obrony Lotniska informacje jakoby miasto utraciło dofinansowanie na rozbudowę lotniska są kłamstwem, a nasilająca się w ostatnim czasie negatywna propaganda w znaczący sposób utrudnia realizację projektu – czytamy w oświadczeniu.

Kompletny projekt oceni zarząd województwa
Przypomnijmy. Miasto zostało właścicielem krośnieńskiego lotniska w grudniu 2005 r. Od stycznia 2010 r. zarządza lotniskiem. Realizowany przez miasto projekt pn. “Utworzenie Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego w oparciu o zmodernizowaną infrastrukturę lotniska w Krośnie – I etap” znajduje się na liście indywidualnych projektów kluczowych RPO Woj. Podkarpackiego na lata 2007-2013 z maksymalnym dofinansowaniem w wysokości 46,3 mln zł. Szacowana całkowita wartość projektu wynosi ok. 135 mln zł brutto.

Projekt został wpisany do wykazu projektów kluczowych 20 listopada 2007 r.  i od tego czasu nieprzerwanie się na nim znajduje. 12 kwietnia 2010 r. zawarta została umowa z Woj. Podkarpackim, określająca zasady przygotowania projektu w ramach RPO (tzw. preumowa). – Do końca maja br. kompletny projekt zostanie złożony do oceny przez Zarząd Woj. Podkarpackiego – informuje Piotr Przytocki. Urząd Lotnictwa Cywilnego 27 stycznia 2012 r. wydał decyzję o wyrażeniu zgody na zmianę istotnych cech lotniska w zakresie planowanej inwestycji. Wojewoda Podkarpacki wydał pozwolenie na budowę tejże inwestycji.

Przygotowanie inwestycji wydłużyło się, bo…
Prawie dwa lata (od listopada 2009 r. do sierpnia 2011 r.) zajęło uzgadnianie z gminami ościennymi (przede wszystkim z gminami Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne) zmienionego planu ograniczenia wysokości zabudowy w sąsiedztwie lotniska. Uzgodnienie to  było niezbędne dla uzyskania zgody ULC na zmianę istotnych cech lotniska m.in. w zakresie wybudowania utwardzonej drogi startowej. Niemal cały 2011 r. trwało opracowanie i  uzgodnienie z Aeroklubem Polskim planu organizacji ruchu lotniczego w otoczeniu lotniska.

Wioletta Zuzak

do “Kontrowersje wokół krośnieńskiego lotniska”

 1. rzeszowiak

  bramkarz no coment na twój post, skoro twierdzisz że pisze bzdury to dodaj jeszcze sprostowanie, widać jaka masz wiedzę zerową na ten temat.

 2. orest

  zorać i po sprawie!

 3. rzeszowiak

  lotnisko które sie buduje w lublinie trzeba by zablokować, po co ono powstaje skoro jest w jasionce ? tak to jest jak się ma posłanke zyte gilowską ona potrafi wiele, zastanawiam sie za czyje pieniędze ona buduje owe lotnisko bo chyba nie za swoje.

  • bramkarz

   słuchaj rzeszowiak słyszałem ze pożyczyła od ciebie – a tak na serio to chyba masz więcej pieniedzy niz rozumu skoro piszesz takie głupoty Pozdr cię znawco od budowy lotnisk

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.