Kozioł ofiarny afery podsłuchowej

Stanisław Sudoł nie jest już przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Fot. Autor

RANIŻÓW. Kompromitacja komisji, która miała zbadać sprawę podsłuchów.

Jest pierwsza ofiara afery podsłuchowej. To Stanisław Sudoł, który decyzją Rady Gminy, stracił stanowisko przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.  Powód? Raniżowscy radni byli niezadowoleni, a niektórzy wręcz zbulwersowani pracą komisji w sprawie rzekomych podsłuchów w Urzędzie Gminy.

Przypomnijmy, że chodzi o urządzenie, przypominające pluskwę podsłuchową, które znaleziono na szafie Referatu Podatkowego raniżowskiego urzędu. Z relacji urzędników wynika, że sprzęt ten był tam przez pierwsze cztery miesiące tego roku.

Ozga: – Większość tej komisji to koledzy wójta
Jak się okazało, “pluskwę” zakupił wójt Daniel Fila. Sprawą zajęła się działająca w ramach Rady Gminy, Komisja Rewizyjna. – Możemy rozmawiać tylko o faktach, a one będą wtedy, kiedy komisja przedstawi protokół z kontroli i wypracowane wnioski – argumentował Jan Rzeszutek, przewodniczący Rady Gminy. Nie przekonało to radnego Karola Ozgi, który przypominał, że większość członków komisji, na czele z jej szefem, to koledzy Daniela Fili.

– Komisję tworzy 5 radnych, z których 3 są związani z wójtem m.in. ze względu na fakt startowania z tego samego komitetu. Dlatego wydaje mi się, że opinia tej komisji nie będzie obiektywna – dowodził Ozga. I jak się okazało, miał rację, bo komisja niczego nie wyjaśniła. Przewodniczący Sudoł na ostatniej sesji Rady Gminy oświadczył, że nie można zbadać sprawy podsłuchów, póki do urzędu nie wróci sprzęt i oryginał faktury jego zakupu.

Czemu komisja nie zbadała kopii faktur?
Mało tego, na komisji pojawiła się sugestia, że to nie wójt, a osoby, które wyniosły z urzędu fakturę zakupu “słynnego” urządzenia, są winne całego zamieszania. – “Zachowały się nagannie i powinny zostać wobec nich wyciągnięte konsekwencje” – czytamy w protokole z posiedzenia komisji. Na “rewizyjnej” padł też wniosek, aby ukarać… największego krytyka wójta, radnego Ozgę, za spóźnianie się na komisję, wyjście przed jej końcem i nieobecność.

Nic dziwnego, że takie wnioski komisji zbulwersowały większość radnych. – Tu nie ma żadnych wniosków – grzmiał Jan Rzeszutek, szef Rady Gminy. – Jeśli nie ma oryginału faktury zakupu tego sprzętu, to w urzędzie musi być kopia z potwierdzeniem zgodności. Miał pan prawo, wręcz obowiązek zażądać kopii tej faktury – mówił do Sudoła. – Rada Gminy chciała zachować twarz, a okazało się, że komisja nie wypracowała niczego! – złościł się.

Podobnego zdania była większość radnych. W toku dyskusji padła sugestia, aby pozbawić Sudoła stanowiska szefa komisji. Wniosek ten poparło sześciu radnych, czterech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu. Wójt Fila nie skomentował tego ani słowem.

***
Nie miałem żadnych złudzeń, że Komisja Rewizyjna wyjaśni sprawę podsłuchów. Zbyt dużo jest powiązań między wójtem a radnymi, którzy tworzą taką komisję. Funkcja kontrolna organu wykonawczego (wójta), którą ma pełnić “rewizyjna” jest więc fikcją, nie tylko w Raniżowie, ale w wielu, o ile nie we wszystkich samorządach.

Paweł Galek

do “Kozioł ofiarny afery podsłuchowej”

 1. musli

  wójt ochlał sie jak świnia, obrzygał autobus, wyzywał i obrazała PSL, i ludzi… a pan sekretarka co robił???? Pan Marganski chciał bic kierowce!

 2. celinka

  co właściwie wydarzyło się w Bieszczadach 6-7 października????
  Podobno skandal straszny?????

 3. elinka

  fila to cap, Kobuszowianie znaja tego capa

 4. ROMAN

  no ale to pachnie nieładnie – wawala wszystkie fekalia – kiedy spadnie deszcz i to wszystko u Was wymyje ?

 5. szarlotka

  Sudoł to ten człowiek co niegdys wykiwał Gienka Deca jak startował na wójta. miał mu oddac głosa a zagłosował na Bajka, od tej pory nazywany jest gównem, teraz bedzie nazywany wielkim gównem

 6. grzesiek

  Pan Fila zatrudnił z powrotem syna radnego Pomykały w szkole na Woli, a Pomykała to ten co powiedział, zeby ukarac tych, którzy wyniesli faktury z gminy… to raczej nalożeło by osadzic pomykałe!!!!!!

 7. ROMAN

  ciekawe co by było jak by ktoś w szafie – nocnik znalazł – ciekawe ile by trwało aby komisja podjęła stosowne decyzje i wyciągnęła słuszne wnioski – tempo działania kosmiczne – tak dalej !

 8. ciekawski

  Już dość by było mucenia tej słomy.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.