Krematorium również w Rzeszowie

RZESZÓW. Stolica województwa będzie miała swoją spalarnię zwłok

O powstaniu rzeszowskiej spopielarni zwłok mówi się już od kilku lat. Tymczasem jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony zakład w Stalowej Woli. W tym momencie mieszkańcy regionu jeśli chcą skremować zwłoki swoich bliskich muszą udać się do Krakowa, Częstochowy lub na Słowację, co wiąże się z większymi kosztami.

O planach stworzenia spalarni zwłok piszemy od wielu lat. Rzeszowscy radni 22 czerwca 2010 jednogłośnie zadecydowali o wydzierżawieniu MPGK pomieszczenia w kaplicy na cmentarzu Wilkowyja. Umowa została zawarta na 20 lat. Teoretycznie więc już od pół roku powinno trwać urządzanie budynku spopielarni zwłok.

Stan obecny

Jak się dowiedzieliśmy w rzeszowskim MPGK, nie jest jeszcze ukończona rozbudowa budynku kaplicy cmentarnej. Dopóki ten etap inwestycji nie zostanie zrealizowany, nie będzie rozpisany przetarg na zakup i zamontowanie pierwszej instalacji do spopielania. Pierwszej dlatego, iż w przypadku dużego zainteresowania, ma zostać również uruchomiona kolejna. Cena pojedynczego urządzenia waha się od 1 do 1,5 mln zł.

Niedaleko kaplicy na cmentarzu komunalnym Wilkowyja znajduje się już kolumbarium, czyli pole, na którym odbywają się pochówki urn. Według dokumentacji projektowej dotyczącej II etapu rozbudowy istniejącego domu pogrzebowego, prócz krematorium, przewiduje się powstanie specjalnej sali do pożegnań ze zmarłymi, a także dodatkowych pomieszczeń dla obsługi.

Stanowisko Kościoła

Wbrew powszechnej opinii Kościół Katolicki dopuszcza kremację zwłok. Stawia jednocześnie warunek, że takie działanie nie może wynikać z demonstracji światopoglądowej mającej na celu kwestionowanie jednej z prawd wiary, czyli zmartwychwstania ciał. Od momentu powstania w Polsce pierwszych spalarni wytworzył się jednak błędny zwyczaj odprawiania pogrzebu po spaleniu ciała, traktujący urnę na równi z trumną z ciałem. Wytyczne opracowane przez Komisję Liturgiczną Episkopatu Polski mówią, że zasadnicza część pogrzebu (czyli również Msza św. pogrzebowa) powinna odbywać się przed spaleniem ciała. Złożenie urny w grobie powinno być tylko dopełnieniem uroczystości. Taka kolejność obowiązuje w całym Kościele i we Francji czy Włoszech nie jest żadną nowością.

Paweł Malinowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments