Krok od katastrofy ekologicznej. Benzen wyciekł z cystern

Rozszczelnienie cystern zauważono po godzinie 10. Akcję zabezpieczenia wycieku zakończono po 10 godzinach od zgłoszenia. W akcji udział wzięło łącznie 8 zastępów, w tym cztery zastępy specjalistycznej grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego COO „Leżajsk”. Fot. PSP

TARNOBRZEG. 10-godzinna akcja na stacji przeładunkowej. Doszło do niebezpiecznego wycieku.

Zgłoszenie o rozszczelnieniu cystern przewożących substancje niebezpieczne na Stacji Przeładunkowej Linii Hutniczej Szerokotorowej w Woli Baranowskiej odebrał dyżurny tarnobrzeskiej Państwowej Straży Pożarnej w poniedziałek wieczorem. Akcja zabezpieczająca wyciek trwała przez całą noc, aż do wtorkowego poranka.

– Po przybyciu na miejsce sił z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Tarnobrzegu i Nowej Dęby oraz przeprowadzeniu rozpoznania, stwierdzono, że wśród 42 wagonów przewożących różnego rodzaju materiały znajduje się 20 cystern przewożących materiały niebezpieczne – informuje st. kpt. Jacek Widuch, rzecznik PSP w Tarnobrzegu.

Z dwóch cystern przewożących benzen stwierdzono wyciek substancji, który stwarzał zagrożenie powstania i rozprzestrzenienia się pożaru oraz zagrożenie toksyczne dla pracowników stacji. W związku z tym podjęto decyzję o przerwaniu prac na stacji oraz o odholowaniu cystern na bocznicę kolejową. Następnie wyznaczono strefę zagrożenia, podano dwa prądy piany średniej oraz ustawiono dwie kurtyny wodne w celu ograniczenia strefy zagrożenia.

– W związku z brakiem możliwości uszczelnienia wycieku dostępnymi siłami i środkami, podjęto decyzję o konieczności zadysponowania Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Centralnego Odwodu Operacyjnego „Leżajsk” – relacjonuje przebieg akcji Jacek Widuch.

Ratownicy po dotarciu na miejsce za pomocą specjalistycznego sprzętu dokonali identyfikacji substancji w celu jednoznacznego potwierdzenia jej właściwości chemicznych. Następnie przeprowadzono czynności uszczelniające miejsca wycieku.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o