Kronospan (jednak) z pozwoleniem na dalszą działalność

Ministerstwo Środowiska oddaliło wszystkie odwołania od wydanego w czerwcu br. pozwolenia na dalszą działalność firmy Kronospan w Mielcu. Fot. Paweł Galek
Ministerstwo Środowiska oddaliło wszystkie odwołania od wydanego w czerwcu br. pozwolenia na dalszą działalność firmy Kronospan w Mielcu. Fot. Paweł Galek

MIELEC. Minister odrzucił wszystkie odwołania od decyzji marszałka Ortyla.

Ministerstwo Środowiska oddaliło odwołania od wydanego przez Władysława Ortyla, marszałka województwa, pozwolenia na dalszą działalność firmy Kronospan w Mielcu. Co ciekawe odrzucone zostały wszystkie odwołania: zarówno strony społecznej, jak i samego Kronospanu. Minister przywrócił również uchylony wcześniej przez siebie rygor natychmiastowej wykonalności pozwolenia wydanego przez marszałka Ortyla.

Wydane trzy miesiące temu pozwolenie zintegrowane na dalszą działalność firmy Kronospan w Mielcu od początku wywoływało kontrowersje. Krytykowali go zarówno mieszkańcy i stowarzyszenia ekologiczne, jak i sam zakład. Marszałek Władysław Ortyl, który wydał pozwolenie, tłumaczył, że jest ono najbardziej restrykcyjne z dotychczasowych. Nie przekonywało to jednak mieszkańców, którzy mieli całkiem odwrotne odczucia.

Naciski Kronospanu poskutkowały
Tymczasem dość niespodziewanie Ministerstwo Środowiska uchylił decyzję Ortyla o natychmiastowym rygorze wykonalności pozwolenia na dalszą działalność Kronospanu.

Resort wskazywał na wzrost emisji z emitorów „Krono” i fakt, że firma sama odwołała się od decyzji marszałka, czyli nie zamierzała jej wykonywać. – Ruch ministerstwa jest dla nas tym bardziej zaskakujący, że tworzy sytuację prawną, w której akceptowane są stare, bardziej uciążliwe dla środowiska zasady emisji – mówiła Marlena Bogdan-Marut, rzecznik zakładu zapowiadając, że jej firma będzie się odwoływać od decyzji resortu.

– To nie koniec walki o czyste powietrze w Mielcu – zapowiada Szymon Kuś (w środku) ze stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna.
– To nie koniec walki o czyste powietrze w Mielcu – zapowiada Szymon Kuś (w środku) ze stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna.

I jak się okazało, te naciski Kronospanu poskutkowały. Minister oddalił wszystkie odwołania od pozwolenia na dalszą działalność firmy w Mielcu, ale także przywróciło rygor natychmiastowej wykonalności tej decyzji. – Jest to wynik naszego odwołania i uznania za bezzasadne argumentów przytaczanych przez wnioskujących o uchylenie rygoru – nie kryje satysfakcji Dagmara Mach, dyrektor ds. sprzedaży Kronospan Mielec.

„To nie koniec walki o czyste powietrze”
W uzasadnieniu ministerstwa czytamy: „Instalacja zakładu po modernizacji spełnia wymagania najlepszej dostępnej techniki (…). Jej eksploatacja przyczyni się do poprawy jakości powietrza, zwłaszcza ze względu na znaczące ograniczenie emisji pyłu, a także substancji zapachowych powodujących uciążliwość, na które skarżą się mieszkańcy (…).

Co na to mieszkańcy? – Decyzja o oddaleniu odwołania wszystkich stron, jeśli chodzi o pozwolenie zintegrowane, jest poniekąd dobrą dla nas decyzją – komentuje Szymon Kuś ze stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna. – My odwoływaliśmy się od sposobu wydania tego pozwolenia, natomiast Kronospan od zapisów: obowiązków monitoringu, ograniczenia emisji itd. I te jego zastrzeżenia zostały oddalone. To dobra wiadomość dla mielczan.

– To jednak nie koniec walki o czyste powietrze – zastrzega Kuś. – Kronospan pewnie teraz odwoła się od warunków pozwolenia na dalszą działalność do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z tymi samymi punktami, co wcześniej do ministerstwa.

Paweł Galek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
aa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
aa
Gość
aa

Dlaczego znowu smierdzi…. np dzis przed godzina 6 rano… w poprzednich dniach tez smierdzialo