Krośnieńscy radni przyjęli program wspierania rodzin wielodzietnych

- Prace nad nowym projektem prorodzinnym postępowały szybko. Cieszy, że krośnieńscy radni podjęli uchwałę ws. przyjęcia programu wspierania rodzin wielodzietnych - mówi Danuta Kowalczyk (61 l.), prezes Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych w Krośnie. Fot. Wioletta Zuzak
– Prace nad nowym projektem prorodzinnym postępowały szybko. Cieszy, że krośnieńscy radni podjęli uchwałę ws. przyjęcia programu wspierania rodzin wielodzietnych – mówi Danuta Kowalczyk (61 l.), prezes Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych w Krośnie. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. „(…) Pomoc rodzinom wielodzietnym ma na celu między innymi poprawę ich warunków materialnych, a tym samym ułatwienie im funkcjonowania i rozwoju” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Na piątkowej (25.10.) sesji Rady Miasta Krosna 19 radnych głosowało „za” podjęciem uchwały ws. przyjęcia programu wspierania rodzin wielodzietnych pn. „Krosno przyjazne rodzinie”. To dobra wiadomość dla rodziców wychowujących troje i więcej dzieci. Od stycznia przyszłego roku, kiedy Karty Rodziny Trzy + wejdzie w życie, wszystkie rodziny wielodzietne zamieszkałe na terenie gminy Krosno będą mogły skorzystać z 50-procentowych zniżek na wejście na basen, lodowisko i do kina.

W magistracie przez kilka miesięcy trwały prace nad programem wspierania rodzin wielodzietnych. Prezydent miasta powołał zespół zadaniowy do opracowania takiego programu. Do prac w zespole zostały zaproszone m.in.: przewodniczące Komisji Rodziny i Edukacji oraz Zdrowia i Pomocy Społecznej RMK, przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką rodzinną, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Urzędu Miasta Krosna. Przewodniczącym zespołu zadaniowego został Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna. – Pragniemy, aby młodzi ludzie chcieli mieć dzieci i osiedlali się w naszym mieście, chcemy, aby się ono rozwijało – mówił wiceprezydent.

Wg rodzin wielodzietnych takie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę
– Bardzo się cieszę, że działania mające na celu wdrożenie tego programu prorodzinnego zostały uwieńczone sukcesem. Dzięki temu Krosno dołączy do miast, gdzie tego typu rozwiązanie zostało wprowadzone i z powodzeniem funkcjonuje. W naszym mieście z takiej formy wsparcia skorzysta sporo rodzin (około 300) – mówi Danuta Kowalczyk (61 l.), prezes Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych w Krośnie. – Szkoda tylko, że z tego typu pomocy nie skorzystają rodziny zastępcze, no ale mam nadzieję, że w przyszłości także one będą uwzględnione, wszak program będzie rozbudowywany – wyraża nadzieję pani prezes.

Celem Karty Dużej Rodziny jest między innymi spowodowanie, aby rodzice wychowujący troje i więcej dzieci nie czuli się wykluczeni z życia kulturalnego.

Jakie konkretnie propozycje obszarów wsparcia rodzin wielodzietnych w zakresie kultury i sportu wchodzą w grę? Otóż Karta Rodziny Trzy + wyglądem przypominająca kartę bankomatową, uprawniałaby do 50-procentowych zniżek dla każdego członka rodziny wielodzietnej na wejście do artKina (ul. Bieszczadzka 1), na pływalnię przy ul. Wojska Polskiego 45 a oraz przy ul. Sportowej 8, na basen otwarty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Bursaki 41), na lodowisko MOSiR-u , do krośnieńskich muzeów.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments