Krośnieńska obwodnica zostanie rozbudowana!

27 grudnia 2012 r. pomiędzy Krosnem a Centrum Unijnych Projektów Transportowych została zawarta umowa o dofinansowanie projektu. Miasto reprezentował prezydent Piotr Przytocki, a Centrum Unijnych Projektów Transportowych – dyrektor Paweł Szaciłło.

KROSNO. Miasto otrzymało ponad 107 milionów złotych na rozbudowę i przebudowę obwodnicy. Środki te pochodzą z programu Infrastruktura i Środowisko.

27 grudnia ub.r. pomiędzy miastem Krosnem a Centrum Unijnych Projektów Transportowych została zawarta stosowna umowa o dofinansowanie jednego z największych projektów. Co miasto otrzyma? Po pierwsze, refundację wydatków, które zostały poniesione na roboty budowlane zrealizowane w latach 2008 – 2010 oraz na dokumentację techniczną. Po drugie, zaliczki dofinansowania do kosztów, które będą ponoszone w latach 2013 – 2015 na dalszą rozbudowę obwodnicy miasta w ciągu drogi krajowej nr 28. Przetarg na roboty budowlane ma zostać ogłoszony do końca pierwszego kwartału 2013 r. Roboty powinny się zakończyć do 30 czerwca 2015 r.

Przypomnijmy, że miasto złożyło wniosek o dofinansowanie w listopadzie 2008 r. Z uwagi jednak na brak wystarczającej ilości środków, projekt miasta pozostawał na liście rezerwowej aż do stycznia 2012 r. Wtedy po uruchomieniu dodatkowych środków na szczeblu krajowym podjęto działania zmierzające do aktualizacji dokumentacji aplikacyjnej, a następnie przygotowania dokumentów do umowy o dofinansowanie. – W Urzędzie Miasta powołano specjalny zespół, którego zadaniem będzie współpraca z wykonawcami robót, inżynierem kontraktu oraz rozliczenie finansowe całej inwestycji – mówi Joanna Sowa, rzeczniczka magistratu.

Jaki jest zakres prac
Zakres planowanych robót obejmuje właściwie cały odcinek drogi krajowej w granicach Krosna. Poza miejscami, gdzie stan nawierzchni jest dobry, nowa nakładka zostanie położona na al. Jana Pawła II, ul. Podkarpackiej i ul. Bieszczadzkiej. Przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. Podkarpackiej z ul. Tysiąclecia, gdzie po poszerzeniu jezdni ul. Podkarpackiej wyznaczony zostanie odrębny pas do skrętu w lewo. W tym miejscu oraz na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II, ul. Bema i ul. Rzeszowskiej powstanie sygnalizacja świetlna.

Największą częścią projektu będzie rozbudowa skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Witosa. Natomiast, aby ułatwić komunikację z osiedla Guzikówka do centrum miasta, wybudowane zostaną dwa wiadukty, pod którymi ul. Witosa połączy się z ul. Jagiellońską. Przy wiaduktach powstaną także m.in. chodniki i ścieżki rowerowe.

Przypomnijmy, że w latach 2008 – 2010  miasto z własnych środków sfinansowało rozbudowę obwodnicy od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Zręcińską i ul. Pużaka do skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Czajkowskiego i ul. Składową. Na odcinku tym o długości 1700 m została dobudowana druga jezdnia, dojazdowe drogi i ekrany akustyczne.

Wioletta Zuzak

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Lukasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lukasz
Gość
Lukasz

Bardzo dobra wiadomość… oj bedzie sie działo :) Gratulacje dla prezydenta.