Krośnieński dworzec PKP w rękach miasta?

Mieszkańcy miasta ubolewają, że krośnieński dworzec PKP zamiast się rozwijać, ulega degradacji.

KROSNO. Na dworcu PKP w Krośnie nie ma kasy biletowej, ani ławek. Poseł z Krosna podjął interwencję w Ministerstwie Infrastruktury

Mieszkańców miasta mocno oburzyła likwidacja kasy biletowej na dworcu PKP w Krośnie. – Teraz, aby móc kupić bilet na pociąg w kasie trzeba jechać do Jasła. Przecież to bez sensu, żeby fatygować się do innego miasta specjalnie po bilet – mówili oburzeni krośnianie. Piotr Babinetz, poseł na Sejm RP (PiS) zainteresował tą sprawą ministra infrastruktury.

O likwidacji kasy biletowej na dworcu PKP w Krośnie pisaliśmy na łamach Super Nowości kilka tygodni temu. Ci, którzy się o tym dowiedzieli byli bardzo niemile zaskoczeni. Przecierali oczy ze zdumienia.

– To był dla mnie szok. Po prostu nie mogłem w to uwierzyć – opowiada pan Jan. – Pewnego dnia przychodzę sobie na dworzec, a pod rozkładem jazdy czarno na białym widnieje informacja, że najbliższa kasa znajduje się w Jaśle. To jakaś kpina, żebym musiał się fatygować do oddalonego od Krosna o dwadzieścia kilka kilometrów. Pasażerowie powinni mieć możliwość nabycia biletu na miejscu i już – dodaje.

– W tym przypadku zdecydowały względy ekonomiczne – poinformował nas bez owijania w bawełnę Jan Marszałek, naczelnik Wydziału Sprzedaży Podkarpackiego Zakładu Przewozów Regionalnych.

Poseł Piotr Babinetz wystosował do ministra infrastruktury, Cezarego Grabarczyka, pismo w sprawie likwidacji kasy biletowej na dworcu PKP w Krośnie.

” (…) Dla mieszkańców stanowi to kolejny element utrudnień w dostępności komunikacyjnej zarówno miasta Krosna jak i powiatu krośnieńskiego (…) Możliwość zakupienia biletu jedynie w jasielskiej kasie lub przez Internet nie odpowiada potrzebom podróżnych. Wielu z nich to ludzie starsi, którzy w praktyce nie korzystają z usług internetowych związanych z zakupami on-line – pisze poseł.

Zwraca przy tym uwagę między innymi na stopniową likwidację połączeń kolejowych, na trasie których znajduje się Krosno. – W tej sytuacji kolejne, wręcz skandaliczne działania, w postaci braku możliwości nabywania biletów kolejowych na Dworcu Głównym w Krośnie przyczynia się do dalszego zmniejszenia liczby pasażerów PKP.

„Decyzję odnośnie do uruchomienia bądź likwidacji punktu kasowego na danej stacji podejmują przewoźnicy kolejowi w oparciu o analizę kosztowo-przychodową” – pisze Juliusz Engelhardt, podsekretarz stanu z Ministerstwa Infrastruktury. Jego zdaniem likwidacja kasy nie oznacza braku możliwości nabycia biletu. Można go kupić w pociągu bez uiszczania żadnych dodatkowych opłat. Sugeruje, że przejęcie dworca kolejowego w Krośnie prze samorząd może spełnić oczekiwania krośnian. Zwłaszcza, że – jak podkreśla Engelhardt – w celu ułatwienia gminom przejęcia na własność dworców kolejowych przygotowany został projekt ustawy.

Joanna Sowa, rzeczniczka krośnieńskiego magistratu, mówi nam, że miasto otrzymało ofertę przejęcia dworca PKP. Jednak, jak podkreśla, na razie żadne decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte. – Zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem – przyznaje Joanna Sowa. – Na razie ta oferta jest przedmiotem analizy – dodaje rzeczniczka prezydenta Krosna.

Komentarz:

Piotr Babinetz (PiS), poseł na Sejm RP:

– Możliwość zakupienia biletu jedynie w jasielskiej kasie lub przez Internet nie odpowiada potrzebom podróżnych. Wielu z nich to ludzie starsi, którzy w praktyce nie korzystają z usług internetowych związanych z zakupami on-line.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments