Krośnieńskie lotnisko czeka prawdziwa rewolucja

KROSNO. Projekt lotniskowy opiewa na, bagatela, 30 milionów!

Miasto ma duże szanse na otrzymanie dotacji w kwocie 11 milionów euro na utworzenie w Krośnie Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego pod warunkiem jednak, że do sierpnia 2011 roku złoży stosowną kompletną dokumentację. Na razie pieniądze te są zarezerwowane dzięki podpisanej preumowie. Znamy harmonogram prac na lotnisku w Krośnie.

Lotniskiem zarządza miasto. – Przez dwa lata walczyliśmy o to, abyśmy dysponowali całą nieruchomością związaną z projektem lotniskowym. W związku z tym dokonaliśmy licznych zakupów gruntów przyległych do lotniska. Aktualnie 13-arowa działka znajdująca się na środku dawnego pasa startowego, niegdyś będąca własnością Aeroklubu Polskiego, stanowi naszą własność – mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna. – Były pewne uchybienia, które wykazał ULC. Dziś te wszystkie wymogi, które były do spełnienia, zostały zrealizowane – podkreśla.

Projekt zakładający utworzenie w Krośnie Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego znalazł się na liście indykatywnej. Przeszedł pozytywną ocenę formalną i został przekazany do oceny merytorycznej.

Została podpisana preumowa z marszałkiem woj. podkarpackiego, dotycząca realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Podpisując pre-umowę, miasto zobowiązało się do przygotowania pełnej dokumentacji projektu i złożenia wniosku o jego dofinansowanie w terminie do 30 września 2011 roku. – W tym roku i przyszłym pracujemy nad sporządzeniem dokumentacji – informuje Zbigniew Piwka, kierownik Biura Rozwoju Miasta.

– Lotnisko zostanie ogrodzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa operacji lotniczych. W czwartym kwartale 2012 roku zostanie wybudowana utwardzona droga startowa o długości 1100 metrów i szerokości 30 metrów – mówi Piwka. Chodzi przede wszystkim o to, by firmy, które w Krośnie produkują samoloty, mogły testować te maszyny na miejscu, a nie w Niemczech.

– W pierwszym kwartale 2013 roku powstaną dwie drogi kołowania; jedna umożliwiająca dojazd od strony hangarów znajdujących się po północnej stronie lotniska, a druga z płytą postojową będzie umożliwiała dojazd do głównej drogi startowej od strony firm lotniczych. Na koniec zorganizowane zostanie oprzyrządowanie lotnicze. Droga startowa zostanie wydłużona do ok. dwóch kilometrów – dodaje. Te inwestycje są niezbędne do utworzenia w mieście Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego

Miasto chce wykorzystać lotnisko w celu ożywienia biznesu przez inwestorów zewnętrznych. – Jest zainteresowanie partnerów biznesowych ze Stanów Zjednoczonych rozwijaniem technologii związanej z przemysłem lotniczym w Krośnie – informuje Piotr Przytocki. Zrealizowanie projektu ma także pomóc w szkoleniu kadr lotniczych. – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie rozwija kierunki lotnicze i chce kształcić pilotów nie na obcych lotniskach, lecz na tym krośnieńskim – dodaje.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments