Krosno straci pieniądze na lotnisko?

- Ostrzegaliśmy prezydenta Krosna, że rozbudowa lotniska w Krośnie jest niezgodna z generalnym planem rozwoju lotnisk Ministerstwa Transportu – twierdzi Zygmunt Cholewiński, wicemarszałek województwa podkarpackiego. – Komisja Europejska informowała zaś, że unijne pieniądze mogą być przeznaczone tylko na terminal na lotnisku w Jasionce, a na krośnieńskim lotnisku można za te środki utworzyć jedynie Centrum Szkolenia Lotniczego. Fot. Paweł Bialic

KROSNO, RZESZÓW. Komisja Europejska negatywnie zaopiniowała źle przygotowany projekt na utworzenie Centrum Szkolenia Lotniczego.

Komisja Europejska negatywnie zaopiniowała projekt dotyczący utworzenia ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego ma lotnisku w Krośnie.  Z tego powodu władze miasta Krosna stracą 11 mln euro dofinansowania z UE zapisanego w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2013.

KE już na etapie negocjacji kształtu RPO dla Podkarpacia,  w maju 2007 roku ostrzegała samorząd województwa, że wpisanie rozbudowy lotniska w Krośnie na listę jest niezgodne z generalnym planem rozwoju lotnisk Ministerstwa Transportu. Zdaniem Komisji Europejskiej, to do czego miałoby służyć zmodernizowane lotnisko  w tym mieście, można  z powodzeniem robić w Porcie Lotniczym Jasionka.

- Według unijnych urzędników pieniądze z RPO w przypadku krośnieńskiego lotniska mogą być wydane tylko na cele szkoleniowo-treningowe dla pilotów – mówił podczas wczorajszej konferencji Zygmunt Cholewiński, wicemarszałek województwa podkarpackiego. – Niestety, do Brukseli dotarły informacje, że środki z tego źródła mają być przeznaczone na modernizację lotniska, które mogłoby przyjmować m.in. samoloty cargo,  a nie na centrum szkolenia.

Wszystko wskazuje na to, że lotnisko w Krośnie, po pięciu latach przygotowań do realizacji projektu, zostanie skreślone z listy RPO. – Na co więc mogą być przeznaczone “lotniskowe” pieniądze?- pytamy marszałka. -  11 mln euro możemy przeznaczyć m.in. na pomoc dla przedsiębiorców, promocję gospodarczą, na uzbrojenie terenów inwestycyjnych, na projekty badawcze -  powiedział Zygmunt Cholewiński.

Piotr Przytocki, prezydent Krosna ma pretensje do marszałka, bo jeszcze w 2007 roku, władze województwa umieściły bez zastrzeżeń lotniskowy projekt na liście strategicznych inwestycji dla województwa. Jednak obecne władze twierdzą, że informowały prezydenta, ze popełnia błąd licząc na pieniądze z tego unijnego źródła.

Mariusz Andres

do “Krosno straci pieniądze na lotnisko?”

  1. sdg

    To albo wniosek jest źle przygotowany albo do KE dotarły jakieś informacje na podstawie których wniosek został negatywnie oceniony? Różnica jest taka że wniosek można zobaczyć i ocenić. Natomiast powód wykreślenia : „do Brukseli dotarły informacje, że środki z tego źródła mają być przeznaczone na modernizację lotniska, które mogłoby przyjmować m.in. samoloty cargo, a nie na centrum szkolenia.” ocenić obiektywnie nie można. W życiu jest tak, że jeżeli ktoś kręci to nie podaje nigdy rzetelnych źródeł tylko coś gdzieś dotarło, ktoś coś powiedział. Nie wiadomo tylko kto, co, komu :D.

  2. ROMAN

    no to teraz może projekt na dofinansowanie budowy toru formuły 1 – może to przyklepią.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.