Krwi nie da się zastąpić niczym innym

Ponad 70 procent dawców na Podkarpaciu jest w wieku od 18 do 29 lat

PODKARPACIE. 14 czerwca w całym regionie obchodzony był Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi.

Nowoczesna opieka medyczna nie jest w stanie obejść się bez krwiodawców. Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie. Nie da się jej zastąpić niczym innym. – Dzięki ofiarności dawców nie brakuje krwi w szpitalach. Czasowo jednak, tak jak obecnie, mamy pewne niedobory w grupach minusowych. Dlatego prosimy dawców mających krew ARh minus, BRh minus, 0Rh minus o większe zainteresowanie oddawaniem krwi – mówi Janusz Bęben z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Przerwa między kolejnymi pobraniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet. Do oddania krwi nie należy zgłaszać się na czczo, wskazany jest lekki, możliwie beztłuszczowy posiłek. Tuż przed oddaniem dawca lub kandydat na dawcę może otrzymać kawę lub herbatę; a po oddaniu krwi, ekwiwalent o wartości 4500 kcal. Sam zabieg pobrania krwi trwa kilka minut i jest niemal bezbolesny.

Na Podkarpaciu jest 100 tysięcy dawców, z tego prawie połowa systematycznie oddaje krew. Darem życia można podzielić się od poniedziałku do piątku w Rzeszowie na ul. Wierzbowej 14 w godzinach od 7 do 13.30 lub w oddziałach terenowych w Dębicy, Jaśle, Krośnie, Leżajsku, Mielcu, Przemyślu, Sanoku, Stalowej Woli i Tarnobrzegu w godz. od 7 do 12 (bliższe informacje www.rckk.rzeszow.pl krwi).

Krwiodawcami mogą zostać zdrowe osoby pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Przeciwwskazaniem do oddawania krwi są: choroby układów :krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego, nerwowego, choroby krwi i układu krwiotwórczego, choroby skóry, ostre i przewlekłe choroby zakaźne, przebycie w ciągu ostatnich 6 miesięcy zabiegów operacyjnych (w tym przekłucia różnych części ciała, tatuaż), przewlekłe przyjmowanie większości leków, środków odurzających, oraz uzależnienie od alkoholu.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments