Krzemień pasiasty podbija Europę

Biżuteria Cezarego Łutowicza już kilka lat temu wpadła w oczy światowych celebrytów. Zachwyciła się nią m.in. Victoria Beckham i Robbie Williams. Fot. Bogdan Myśliwiec

HISZPANIA. SANDOMIERZ. Już nie tylko bursztyn rozsławia Polskę. Mamy kamień szlachetny pod Sandomierzem.

Od 1 grudnia mieszkańcy Barcelony będą mieli okazję oglądać wystawę „Designed in Poland” prezentującą dokonania polskich projektantów mody i biżuterii artystycznej. Na półwyspie iberyjskim będziemy się chwalić biżuterią z bursztynami i wydobywanym pod Sandomierzem krzemieniem pasiastym.

Celem wystawy, której hiszpańska edycja jest już 13 odsłoną, jest zwrócenie uwagi na szczególne cechy polskiej sztuki złotniczej i użytkowej oraz zainteresowanie zagranicznych konsumentów pracami polskich artystów.

– Hiszpanie dowiedzą się, że Polska słynie nie tylko z bursztynu. Drugim wyjątkowym kamieniem, kojarzonym z naszym krajem jest bowiem krzemień pasiasty – informuje Cezary Łutowicz z Sandomierza, którego prace będzie można oglądać na wystawie.
Zwiedzający zobaczą ogólnie prawie 50 przedmiotów wykonanych przez 30 znakomitych twórców z różnych części Polski.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych jest od kilku lat organizatorem wystawy polskich produktów i wzornictwa przemysłowego pt. “Designed in Poland”. Pierwsza edycja miała miejsce jesienią 2005 roku w Berlinie, kolejne odbywały się w  Hamburgu, Helsinkach i New Delhi, rok później w Bombaju, Monachium i Genewie, następnie w Kopenhadze, Madrycie, Karlowych Warach, Astanie i Mińsku. W ubiegłym roku wystawa odwiedziła Lipsk i Wiedeń. W Barcelonie ekspozycja będzie wystawiona w niezwykle atrakcyjnym miejscu – w Palau Moja, mieszczącej się tuż obok Rambli, najbardziej znanej ulicy (pasażu) w stolicy Katalonii. Wystawę będzie można oglądać do 29 stycznia 2012 roku.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments