Krzyże i znicze powinny zniknąć z dróg?

PODKARPACIE. Stawianie krzyży przy drogach jest nielegalne.

W naszym regionie na wielu ulicach i poboczach dróg można zauważyć krzyże i znicze w miejscach gdzie zginęli ludzie w wypadkach. Jednych to razi, inni z kolei uważają, że powinny stać jako symbol pamięci bliskich. Niedawno w Rzeszowie, miał miejsce śmiertelny wypadek, w którym zginął 18-letni chłopak. Obok miejsca, w którym wpadł pod samochód, od kilku dni stoi ponad 140 zniczy!

Była sobota 24 września kiedy około 20.30 18-letni chłopak przebiegał przez jezdnię. Pech chciał, że ulicą Podwisłocze jechał w tym samym momencie osobowy mercedes. Chłopak został uderzony. Karetka zabrała go do szpitala, gdzie we wtorek zmarł. Na poboczu, w miejscu gdzie zginął pojawił się pojedynczy znicz, ale kilka dni później zniczy stało już ponad 140!. Zadzwonił do nas Czytelnik, który twierdzi, że: – Pobocza dróg nie są cmentarzami. I pyta: – Dlaczego w naszym regionie nikt nie kontroluje powstawania takich miejsc?

Rozbite znicze

Z kolei w ubiegłym roku na rzeszowskim osiedlu Słocina zginął 26-letni motocyklista Krystian. W domu czekała na niego żona w 8. miesiącu ciąży i 3-letnie dziecko. W miejscu, gdzie zginął Krystian, stanął krzyż, paliły się znicze. Jednak krzyż nie podobał się wielu mieszkańcom okolicznych domów. Ojciec chłopaka mówił wówczas Super Nowościom: – Oni są przekonani o winie Krystiana. Odgrażają się, że usuną krzyż. Cztery dni temu wszystkie znicze były potłuczone.

Krzyże i znicze to przede wszystkim symbol pamięci bliskich. Policjanci anonimowo uważają jednak, że wystawiane przy drogach spełniają również inną rolę. Dają do myślenia niektórym kierowcom, którzy na widok krzyża zdejmują nogę z gazu.

Przepisy zabraniają stawiania krzyży

Jeśli jednak sięgniemy po ustawę o drogach publicznych wyczytamy z niej, że zabrania się umieszczania w pasie drogowym obiektów i urządzeń nie związanych z gospodarką drogową lub potrzebami ruchu drogowego. Nie jest to zakaz bezwzględny, bo dopuszcza się umieszczanie m.in. krzyży, reklam, czy śmietników, ale na to musi wyrazić zgodę zarządca drogi.

Grzegorz Anton

14
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
RoseDosiazamaloxoxoTomasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rose
Gość
Rose

Nie wiem jak można być takim debilem!
Bo pewnie tej osobie która jest przeciwna nikt nie umarł w tak tragiczny sposób!
Nie dziwie się bo mój tata też zginął na motorze!!! i mieli problem bo w nocy ponad 100 zniczy przeszkadzało

zamalo
Gość
zamalo

Niektóre z takich krzyży są zrobione z metalu
i zakończone ostrymi krawędziami.

Ich twórcom zalezy ,żeby ktoś następny
zginął na takim krzyżyku ??
Nadziewając sie na niego przy upadku??

xoxo
Gość
xoxo

stawiający znicze też mają swój rozum i nie będą ich stawiać przez najbliższe lata, tylko zaraz po śmierci kogoś bliskiego. chłopak, który zginął jak widać był kimś bardzo ważnym dla nich, więc to taki rodzaj hołdu i pamięci. policja powinna mieć gówno do tego, z resztą pewnie też by się tak zachowali przy stracie kogoś bliskiego w tak tragicznym wypadku.

Ula
Gość
Ula

Babciu Zosiu, a czy prawo zabrania stawiania krzyżyków na miejscach tragedii? Nie! I jeśli rodzina lub znajomi zmarłego tego chcą to ich sprawa.A Ty się tak nie oburzaj na widok Świętych symboli, bo jak to się mówi: „Jak trwoga to do Boga”.

Tomasz
Gość
Tomasz

Co wam przeszkadzaja krzyże przy drogach niestety zaczyna jch przybywać coraz wiecej.Na widok takich krzyży kierowcy kierowcy popuszczają gaz..A szopke to ty masz w głowie Babciu Zosiu!!!!

Ania
Gość
Ania

krzyze to jeszcze nic ale ja juz widzialam sporo betonowych nagrobkow ot jest glupota ludzka

Ula
Gość
Ula

Właśnie, że powinny stać znicze i krzyże. Niech samochodowi mordercy spuszczą nogę z gazu!

babcia zosia
Gość
babcia zosia

obwieś swój dom krzyżami,w ogrodzie postaw parę kapliczek i pal całą dobę znicze a, nawet na łbie sobie świątki pozawieszaj-twoja sprawa ,ale droga to już sprawa publiczna i tutaj musi być stosowane prawo,zaś od kontroli bezpieczeństwa na drogach są służby a, nie kapliczki i znicze -to nie miejsce dla takich zabawek

Dosia
Gość
Dosia

święta prawda, chyba każdy musi z nas mieć rozum i wiedzieć jak zachować się na drodze, to dziwne myślenie że jak się zobaczy krzyż to noga z gazu wcale nie prawda, a jak policjant stanie to doga do gazu????????? Wyobraźni trochę i myślenia na drodze

babcia zosia
Gość
babcia zosia

przy drogach powinny stać dziewczęta-na każdej ,nawet gminnej,powiatowej i każde innej-to przynajmniej widok fajny no i bezrobocie będzie mniejsze a, nawet młoda mężatka jak sobie wyskoczy na drogę i dorobi to co w tym złego a, teraz tylko krzyże ,kapliczki

mania
Gość
mania

jak jest głupie prawo to się go zmienia

babcia zosia
Gość
babcia zosia

wogóle zlikwidować te krzyżyki,kapliczki i inne szopki przy drogach

zefiryna
Gość
zefiryna

Babciu zosiu piszesz głupio !!!

nautil9999
Gość
nautil9999

Czepianie się zniczy, to duża przesada i brak szacunku. Jeśli znałbym tego chłopaka, to z pewnością sam bym go tam postawił.
Zamieszczenie zdjęcia tej dziewczyny, to kolejny nietakt (który narusza jej dobra).
(Krzyże to już inny temat – bardzo kontrowersjny).

Jeśli ktoś tym tekstem chciał wywołać niepokój to mu się to udało.