- Super Nowości - http://supernowosci24.pl -

Krzyże i znicze powinny zniknąć z dróg?

Posted By Redaktor On 4 października 2011 @ 00:09 In Kronika Policyjna | 14 Comments

PODKARPACIE. Stawianie krzyży przy drogach jest nielegalne.

W naszym regionie na wielu ulicach i poboczach dróg można zauważyć krzyże i znicze w miejscach gdzie zginęli ludzie w wypadkach. Jednych to razi, inni z kolei uważają, że powinny stać jako symbol pamięci bliskich. Niedawno w Rzeszowie, miał miejsce śmiertelny wypadek, w którym zginął 18-letni chłopak. Obok miejsca, w którym wpadł pod samochód, od kilku dni stoi ponad 140 zniczy!

Była sobota 24 września kiedy około 20.30 18-letni chłopak przebiegał przez jezdnię. Pech chciał, że ulicą Podwisłocze jechał w tym samym momencie osobowy mercedes. Chłopak został uderzony. Karetka zabrała go do szpitala, gdzie we wtorek zmarł. Na poboczu, w miejscu gdzie zginął pojawił się pojedynczy znicz, ale kilka dni później zniczy stało już ponad 140!. Zadzwonił do nas Czytelnik, który twierdzi, że: – Pobocza dróg nie są cmentarzami. I pyta: – Dlaczego w naszym regionie nikt nie kontroluje powstawania takich miejsc?

Rozbite znicze

Z kolei w ubiegłym roku na rzeszowskim osiedlu Słocina zginął 26-letni motocyklista Krystian. W domu czekała na niego żona w 8. miesiącu ciąży i 3-letnie dziecko. W miejscu, gdzie zginął Krystian, stanął krzyż, paliły się znicze. Jednak krzyż nie podobał się wielu mieszkańcom okolicznych domów. Ojciec chłopaka mówił wówczas Super Nowościom: – Oni są przekonani o winie Krystiana. Odgrażają się, że usuną krzyż. Cztery dni temu wszystkie znicze były potłuczone.

Krzyże i znicze to przede wszystkim symbol pamięci bliskich. Policjanci anonimowo uważają jednak, że wystawiane przy drogach spełniają również inną rolę. Dają do myślenia niektórym kierowcom, którzy na widok krzyża zdejmują nogę z gazu.

Przepisy zabraniają stawiania krzyży

Jeśli jednak sięgniemy po ustawę o drogach publicznych wyczytamy z niej, że zabrania się umieszczania w pasie drogowym obiektów i urządzeń nie związanych z gospodarką drogową lub potrzebami ruchu drogowego. Nie jest to zakaz bezwzględny, bo dopuszcza się umieszczanie m.in. krzyży, reklam, czy śmietników, ale na to musi wyrazić zgodę zarządca drogi.

Grzegorz Anton


Article printed from Super Nowości: http://supernowosci24.pl

URL to article: http://supernowosci24.pl/krzyze-i-znicze-powinny-zniknac-z-drog/

Prawa autorskie © 2011 Super Nowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.