Ks. biskup Wątroba znany jest z dobroci i pokory

Nowy biskup rzeszowski za pośrednictwem Radia Watykańskiego  zwrócił się do pasterzy i wiernych Kościoła rzeszowskiego o modlitwę. Fot. Archidiecezja częstochowska

Nowy biskup rzeszowski za pośrednictwem Radia Watykańskiego zwrócił się do pasterzy i wiernych Kościoła rzeszowskiego o modlitwę. Fot. Archidiecezja częstochowska

WARSZAWA, RZESZÓW Biskup z Częstochowy nowym ordynariuszem rzeszowskim.

Częstochowski biskup pomocniczy Jan Wątroba został następcą bp. Kazimierza Górnego. Jest drugim biskupem w historii młodej diecezji rzeszowskiej.

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała 14 czerwca, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Kazimierza Górnego z posługi biskupa rzeszowskiego. Bp Górny przeszedł na emeryturę po 20 latach posługi. Jednocześnie papież wyznaczył nowego biskupa rzeszowskiego – został nim bp Jan Wątroba. Nowy biskup rzeszowski ma niespełna 60 lat. Biskupem jest od 2000 roku, a jego zawołaniem są słowa: „Oto idę, aby spełnić wolę Twoją” (Ecce venio).

Spod Wielunia
Biskup Jan Wątroba pochodzi z miejscowości Biała koło Wielunia. 27 maja 1979 r. w katedrze częstochowskiej przyjął z rąk biskupa Stefana Bareły święcenia kapłańskie. Przez cztery lata pełnił posługę duszpasterską nad pielgrzymami polskimi w Rzymie. Jednocześnie podjął studia na Uniwersytecie Laterańskim. Po powrocie do kraju przez 9 lat był sekretarzem i kapelanem biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pełnił też obowiązki ojca duchownego młodych kapłanów w ramach studium „Tirocinium pastorale”. W roku 1994 został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i funkcję tę pełnił przez 6 lat. W 2000 r. papież Jan Paweł II mianował ks. dr. Jana Wątrobę biskupem pomocniczym w Częstochowie.

Wielkie zaskoczenie
Bp Wątroba był zaskoczony decyzją papieża o mianowaniu go ordynariuszem rzeszowskim. – Jako wielkie zaskoczenie przyjąłem decyzję Ojca Świętego Franciszka. Nie spodziewałem się jej w żaden sposób i stąd po ludzku odczuwany niepokój i obawę, czy podołam nowym wyzwaniom, które Kościół stawia przede mną. Ale mam też taką spokojną ufność, że Pan nie opuści swojego sługi – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Wątroba. Na końcu biskup zwrócił się do pasterzy i wiernych Kościoła rzeszowskiego o modlitwę.

- Miłe zaskoczenie – tak wybór nowego ordynariusza diecezji rzeszowskiej komentuje ks. Józef Kula, redaktor rzeszowskiego wydania tygodnika „Niedziela”. – Ks. biskup Wątroba znany jest z dobroci i pokory. Jest osobą bardzo sympatyczną, otwartą na ludzi, radosną. Myślę, że wszyscy takiego biskupa potrzebujemy – dodaje ks. Kula.
Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się ingres nowego biskupa. Na tę uroczystość wierni muszą poczekać kilka tygodni.

Piotr Samolewicz

do “Ks. biskup Wątroba znany jest z dobroci i pokory”

  1. esque

    kogo to tak naprawdę obchodzi:D

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.